Change management v neziskovém sektoru - inspirace od protinožců

Vytisknout

Na konci devadesátých let minulého století se v Austrálii uskutečnilo několik významných změn v oblasti neziskového sektoru. Úspěch těchto změn znamená dodnes inspiraci i pro ostatní části světa. Případová studie místní univerzity se zaměřila na jednu z těchto změn, konkrétně projekt change managementu v malém podniku, jenž nazývá XY. Nezisková organizace XY zabezpečující provoz chráněných dílen pro postižené občany začínala se značnými aktivy, jak už to však v tomto sektoru bývá, nebyla ji předurčována dlouhá budoucnost. S postupným úbytkem kapitálu se správní rada této organizace rozhodla vypracovat plán podnikové změny, na němž se měla podílet i australská vláda, která je v neziskovém sektoru jedním z největších akcionářů.

Nejprve byla vypracována zpráva pro vládu, v níž byly stanoveny přesné pojmy z oblasti neziskového sektoru, jednotlivé subjekty do něho spadající (charitativní organizace, zdravotní organizace, církevní organizace apod) a přesné úkoly těchto subjektů. Na základě této zprávy byl v roce 1991 vydán zákon o sociálním zabezpečení (**Social Security Act**). Ten vyústil v sociální politiku země, mezi jejíž konkrétní atributy patřil mimo jiné i důraz na change management v neziskovém sektoru.

Samotný proces změny v organizaci XY zahrnoval průhledný a stálý způsob podnikání, novou personální a obchodní politiku, konzultace s akcionáři a spolupráci jako takovou, rozšíření působení organizace v oblasti služeb. Důležitou součástí byla i identifikace vhodného umístění firmy a potřebného vybavení, pobídkové platby nebo zavedení podnikového informačního systému. Plán byl v této organizaci implementován za chodu (**just-in-time**) a za podpory vlády. Dnes je tato organizace již velmi perspektivní. Je to společnost s mnoha obchodními, finančními a vzdělávacími možnostmi – společnost s vynikající vnitřní organizací a perspektivní budoucností.
Zdroj: Management Case Study Journal - časopis University of South Australia
Zobrazit přehled článků ze zdroje Management Case Study Journal
Chcete tento článek umístit na Váš web nebo do tištěného časopisu? Bližší informace se dozvíte zde.

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace