Úspěšný lídr ví proč

Ilustrační snímek

Představte si, že existuje vzorec chování a komunikace, jímž se nezávisle na sobě řídí všichni významní lídři a organizace světa. Říkáte si, že to není možné? Pak se spolu s námi pojďte přesvědčit, že to možné je.

Jeden z vůbec nejúspěšnějších „TED talks“ nese název How great leaders inspire action a vznikl v roce 2009 na konferenci TEDxPuget Sound v americkém státě Washington. Vystupuje v něm odborník na leaderhsip a autor konceptu tzv. „zlatého kruhu“ Simon Sinek. Právě to, co nazývá zlatým kruhem a co blíže popsal v úspěšné knize s názvem Start With Why: How Great Leaders Inspire Everyone to Take Action, je jednoduchá myšlenka, která vysvětluje, proč velcí lídři dokáží více než ostatní lidé.

Základem úspěchu velkých lídrů je podle Sinekova konceptu otázka „Proč?“ – Proč dělám to, co dělám? Proč tomu věřím? Proč existuje moje firma? Proč by moje činnost měla někoho zajímat? „Osvícení vůdcové a osvícené organizace nezávisle na své velikosti nebo zaměření smýšlejí, jednají a komunikují zevnitř ven... Lidé si nekupují to, co děláte, ale proč to děláte,“ vysvětluje Sinek. Začínají otázkou proč a až poté se zabývají tím, jak a co budou dělat. A nejlepší na tom je, že tento způsob uvažování a jednání vychází z biologické podstaty lidského mozku, nikoli psychologie, jak by se mohlo zdát. 

V rámci své přednášky vysvětluje Sinek „zlatý kruh“ uvažování na příkladech Martina Luthera Kinga, Steva Jobse nebo průkopníků letectví bratří Wrightů. Pokud vás přednáška zaujme a budete se chtít dozvědět více o tom, jak uspět jako lídr, kniha Simona Sineka vyšla již i v češtině pod názvem Začněte s proč (Jan Melvil Publishing, 2013).

Kniha

SINEK, Simon: Start With Why: How Great Leaders Inspire Everyone to Take Action. New York: Portfolio - penguin Group, 2011. 256 s.

SINEK, Simon: Začněte s proč. Brno: Jan Melvil publishing, 2013. 256 s.

TED talk s českými titulky a přepisem

Jak velcí vůdci inspirují k akci

-kk-

Zdroj: TED.com - nezisková organizace zaměřená na podporu „myšlenek hodných šíření“.
Zobrazit přehled článků ze zdroje TED.com

Články v sérii

Aktuální

Úspěšný lídr ví proč

Aktuální

Simon Sinek: Lídři jedí poslední