Problém problémů na pracovišti

Nechoďte za mnou s problémy, ale s návrhy řešení,“ říkají manažeři často svým lidem. Snaží se tak nejen omezit zbytečné stížnosti, ale také dát podřízeným více pravomocí a odpovědnosti, možnost skutečně změnit neefektivní chod věcí.

Problém však může být v tom, že některé problémy jsou příliš složité na to, aby s řešením mohl přijít jednotlivec nebo i celý tým. Mohou vyžadovat spolupráci mnohem širšího týmu odborníků s širším spektrem názorů.

Často se také stává, že za manažery přicházejí s řešeními jen ti nejhlasitější členové týmů, kteří dokáží prosadit své řešení, aniž by bylo zváženo více možností a názorů ostatních.

Výjimkou nejsou ani situace, kdy podřízení mají strach upozornit na problém, protože si nejsou zcela jisti řešením. Vyčkávají proto v tichosti, dokud nepřeroste do krize, kterou již nelze přehlížet. Jindy zase mají představy o možném řešení, nechtějí však svého šéfa rozčilovat nebo zatěžovat.

Týmy, ve kterých se chodí za manažerem jen s dobrými zprávami, jsou na tom v podstatě stejně jako týmy, v nichž se za manažerem nechodí vůbec. Výsledkem jsou problémy bez řešení.

Otázkou je, co tedy může manažer udělat lepšího, než vést své lidi k tomu, aby upozorňovali na problémy a zároveň navrhovali řešení.

Chcete si přečíst celý článek?
Zajistěte si předplatné zdarma nebo od 58 Kč měsíčně

Pro firmy je cena předplatného od 1490 Kč ročně bez DPH. Pro soukromé osoby a OSVČ za 690 Kč ročně včetně DPH.

Pozor AKCE, do konce roku využijte nabídku 30 dní za 149 Kč. Předplatné můžete ale také získat zdarma.

Nevíte, jak máte dále postupovat? Podívejte se na kompletní podmínky předplatného nebo nás kontaktujte.