Každý manažer o sobě občas pochybuje. Poradíme vám, jak tyto pochybnosti překonat

Jste na manažerské funkci, ale občas pochybujete, jestli na ní vlastně máte být? Zdá se vám, že někdy nevíte kudy kam? Říkáte si občas, jestli by nebylo lepší, kdybyste měli menší zodpovědnost? Nebojte se, nejste sami. Každý manažer o sobě občas pochybuje. V extrémním případě se může jednat o projev tzv. „syndromu podvodníka“, který je mezi manažery až překvapivě rozšířený. Ať už o sobě pochybujete jenom výjimečně, nebo neustále, poradíme vám, jak tyto pochybnosti o sobě a svých schopnostech překonat.

Ilustrační snímek

Tyto tipy přinesl server INC.com.

Tip č. 1: Přijměte, že některé věci nemůžete ovlivnit

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že i z pozice manažera s velkými pravomocemi jste schopni ovlivnit jenom některé věci. Velká část věcí, které vám zasahují do plánů, se ovlivnit nijak nedají. A nemá cenu se s nimi trápit.

Tip č. 2: Každý dělá chyby. A kdo říká, že ne, ten nemá sebereflexi

To, že vnímáte, že děláte chyby nebo nejste v určitých ohledech dokonalí, byste měli brát jako pozitivní věc. Víte, kde se ještě můžete zlepšovat. A máte sebereflexi, která vám umožní dále růst. Jsou lidé, kteří tuto sebereflexi postrádají, a to jsou ti lidé, kteří úspěchu dosáhnout reálně nikdy nemohou.

Tip č. 3: Nevěřte pohádkovým příběhům inspirativních lídrů

Když se cítíte nedostateční, zamyslete se nad tím, s kým se vlastně porovnáváte. Pokud se porovnáváte s inspirativními lidmi, kteří o své zázračné cestě za úspěchem vyprávějí v knihách nebo na přednáškách, měli byste si uvědomit, že tyto pohádkové příběhy jsou často částečně smyšlené a často ne vždy šlo všechno tak, jak dotyční popisují. A navíc – dost možná měli zkrátka štěstí.

Tip č. 4: Zaměřte se na podporu svých podřízených

Přestaňte se příliš „hrabat“ ve svých vlastních pocitech. A raději věnujte energii tomu, abyste podpořili své podřízené. Zaměřte se na práci s lidmi ze svého týmu a pomozte jim zlepšit jejich silné stránky. Budete se pak cítit mnohem lépe.

Tip č. 5: Promluvte si s někým blízkým

Pokud vás i přesto trápí pochybnosti a chmurné myšlenky, nenechávejte si je pro sebe. Promluvte si s někým, kdo vás vyslechne – ať už je to někdo z rodiny, partner, nadřízený nebo třeba profesionální kouč či psycholog. Dotyčný člověk vám může poskytnout perspektivu, která vám pomůže vidět svoji práci a svou roli z jiného úhlu.

 

-mm-

Zdroj: Inc.com - portál amerického magazínu Inc. pro začínajcí podnikatele
Zobrazit přehled článků ze zdroje Inc.com