Jak vám pomůže virtualizace ve správě vašich podnikových zařízení?

Vytisknout

Roman Těšík, Avnet Academy

Ať už jste malá firma či součást nadnárodní korporace, dnešní doba vyžaduje výrazné propojení každodenních pracovních úkonů s moderními IT technologiemi. Málokdo si uvědomuje, že za úspěchem společnosti stojí nejen schopní lidé, ale také technická řešení. Podniková IT zařízení jsou sice nenápadným, ale velice důležitým prvkem firemního úspěchu a zdrojem spokojenosti zaměstnanců. Roman Těšík, technický specialista a lektor vzdělávacího střediska Avnet Academy, nastiňuje důvody, proč využívat virtualizační řešení k větší efektivitě vašeho podniku a jakým způsobem v této oblasti vzdělávat vaše IT specialisty.

 

Virtualizace: Co přináší?

Díky IT technologiím můžeme nejen posílat e-maily, ale i ukládat velké množství dat a přistupovat na vzdálená místa v rámci vaší sítě. Důležité je proto jejich efektivní využívání a také správa. Mnoho podniků však podle mého názoru stále důležitost této oblasti podceňuje a neefektivně využívá svá stávající podniková řešení. Ať už z pohledu kapacity řešení či výkonu, kdy je například průměrně využíváno pouze 5-10 % jeho potenciálu. Moderním trendem, který přináší podnikům úsporu nákladů a dovolí jim svou infrastrukturu efektivně využívat, je virtualizace.

Jedná se o snižování počtu stávajících podnikových zařízení a jejich konsolidaci, tedy sloučení a sdílení více služeb v rámci jednoho systému. Virtualizace umožňuje naplno maximálně využít možnosti podnikových systémů z pohledu výkonu a kapacity. Díky tomu, že společnost může provozovat více řešení běžících na jednom systému, zvyšuje jejich utilizaci a tím šetří náklady nejen pořizovací, ale i provozní. Implementace virtualizačních řešení přináší benefity také vašim IT administrátorům, kteří podnikovou infrastrukturu spravují. Díky konsolidací se starají o méně systémů a mají tak větší přehled o dění v podnikovém IT.

Úspora nákladů a jednodušší správa vašeho IT

Virtualizace navíc nabízí další možnosti v podobě řešení vysoké dostupnosti (výpadek komponenty řešení se neprojeví na dostupnosti služby), bezpečnosti a díky ní je umožněno rozšíření podnikové informační infrastruktury o cloudová řešení. V rámci této hybridní platformy probíhají data a operace s nimi v různých, i geograficky rozdělených, prostředích dynamicky vznikajících na základě aktuálních potřeb podniku (např. požadavků na výkon). Umožňuje rychlejší vývoj nových řešení, jejich testování a nasazení.

Virtualizace s sebou přináší nejen úsporu nákladů, komplexnější řešení a větší přehled o dění v podnikové infrastruktuře. Je nezbytně nutné, aby ti, kteří řešení navrhují, i ti, kteří je posléze budou spravovat, dobře principy virtualizaci pochopili a samozřejmě měli dobrou znalost daného virtualizačního produktu. Troufám si dokonce říci, že virtualizace s sebou totiž přináší úplně novou perspektivu: vyžaduje od IT administrátorů změnu koncepčního myšlení.

Odborné vzdělávání s Avnet Academy

Všechny dovednosti a znalosti z oblasti virtualizace získají vaši IT administrátoři a techničtí pracovníci v rámci odborných VMware kurzů, které nabízí společnost Avnet a její vzdělávací středisko Avnet Academy. Portfolio těchto kurzů je široké, přičemž jednotlivé kurzy jsou tematicky zaměřeny na určité virtualizační produkty společnosti VMware. Účastníci se v rámci nich dozvědí nejen koncepční znalosti o daných řešeních, ale také získají detailní technický vhled do dané problematiky.

Příkladem takovéhoto kurzu může být v současnosti nejvyhledávanější kurz VMware nabízený vzdělávacím střediskem Avnet Academy VMware vSphere: Install, Configure, Manage. Tento kurz účastníkům umožňuje do hloubky porozumět tomu, jak spravovat infrastrukturu libovolně velkého podniku. Pod dohledem kvalifikovaných lektorů se naučí dané řešení navrhovat, implementovat, spravovat a řešit případné problémy v běžném provozu. Kromě toho získají poznatky z praxe, což je z mého pohledu, jakožto lektora, tím nejcennějším aspektem kurzu. Článek o tomto kurzu si můžete přečíst ZDE.

V Avnet Academy totiž nezůstáváme pouze u teoretických znalostí, ale snažíme se poskytnout maximum dostupných informací získaných z našich vlastních zkušeností. Na tento základní kurz pak navazují pokročilé kurzy umožňující další rozšíření studentových znalostí a expertizy v oblasti virtualizace. Neváhejte se proto s námi vzdělávat!

 

Avnet Academy je od roku 2013 vzdělávacím střediskem společnosti Avnet, předního distributora IT řešení v České republice. Zabývá se zejména přeprodejem a realizací odborných školení velkých IT výrobců jako je IBM nebo VMware, a také jejich prodejní podporou v podobě světově uznávaných certifikací. Vzdělávací středisko disponuje učebnami vybavenými nejmodernější technikou, které denně pojmou desítky účastníků kurzů nebo certifikací. Každý rok se zde úspěšně vyškolí a získá odborný certifikát více než 800 studentů z řad IT profesionálů i běžných uživatelů technologických řešení. 

Autor článku

Obsah byl připraven ve spolupráci

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace