Jak na perfekcionisty

Ilustrační snímek

Perfekcionisté v pracovním prostředí jsou velmi snadno odhalitelní. Precizně se věnují každému úkolu a stráví mnoho přesčasových hodin pilováním sebemenších detailů. Takoví lidé nikdy neřeknou „to je dobré“, jen aby už byl projekt hotový. Máte v pracovním kolektivu perfekcionistu? Nebo jste jím dokonce sám? Původně se touto problematikou zabýval server Management Issues. My vám povíme, proč spolupráce s perfekcionistou v týmu není vždy až taková pohádka.

Musíte vy sami vést nějakého detailistu? Ještě nejásejte. Práce s perfekcionistou může být harmonická. Ano, pokud jím také jste. Na druhou stranu má svá úskalí. Přehnaná úzkostlivost kvůli banalitám může vést dokonce až ke zmeškání termínu odevzdání. Jak ironické. Pravděpodobně sice obdržíte precizně odvedenou práci, nakonec. Představte si, že například zadáte web-designérovi zpracovat novou podobu firemních stránek. Pokud je to perfekcionista, může se stát, že s prací začne až ve chvíli, kdy dostane perfektní vizi. To však může chvíli trvat.

Perfekcionisty není jednoduché změnit, ale postupem času se je můžete naučit efektivně řídit.

1. Dejte pozor na to, koho k nim přiřadíte do týmu. Neočekávejte od nich, že jen tak zvolní tempo s novým nezkušeným kolegou. Ideálně do týmu potřebují stejné dříče, jako jsou oni sami.

2. Velmi těžkou úlohou je pro ně role projektového manažera. Těžko dokáží řídit ještě někoho dalšího. Jestliže navíc máte krátký deadline, kdy není čas ladit detaily, nežádejte perfekcionistu, aby zpracoval dobrou, ale ne dokonalou práci. Raději rozdělte úkoly mezi ostatní členy týmu nebo úplně outsourcujte.

Tímto článkem vás však nechceme odradit od přijetí perfekcionistů do týmu. To vůbec ne. Musíte se jen naučit takové lidi řídit a případnou zodpovědnost za time management projektu svěřit někomu  jinému z týmu. Odměna se vyplatí. Přijměte výzvu!

-bn-

Zdroj: Management Issues - britský portál s novinkami, analýzami a názory z oblasti managementu
Zobrazit přehled článků ze zdroje Management Issues