Chcete podnikat? Tyto činnosti vám pomohou psychicky odolat v začátcích

Zahájení vlastního podnikání může být velká výzva. Možná budete pracovat celé dny až do pozdní noci a vaši energii požene vpřed čistě vaše prvotní nadšení z podnikání – a snaha vlastní byznys někam posunout. Může to trvat i řadu měsíců, a aniž byste si to uvědomili, přestanou vám síly stačit. Pokud nezvolníte, může to způsobit vaše vyhoření. Takže, jak se takovému závěru vyhnout?

Ilustrační snímek

Orientujte se na svůj cíl, ne úkoly

Pouhé sledování seznamu úkolů, které neubývají, není tím správným způsobem, jak dosáhnout vašich cílů. Z hlediska času stráveného nad prací rozhodně efektivní nebudete. Místo toho se zaměřte na jasně stanovené cíle a eliminujte zbytečné úkoly, které nemusíte řešit, alespoň ne nyní.

Nedělejte více věcí naráz

Multitasking se přeceňuje a v podnikání nefunguje, protože jakýkoli odklon vaší pozornosti z hlavního směru může mít pro začínající podnikání katastrofální účinky. Snadno se může stát, že najednou budete mít rozděláno více věcí naráz a odnese to vaše zdraví i byznys.

Delegujte

I přesto, že vaše podnikání berete jako své dítě, je potřeba si racionálně říct, že na všechno stále nejspíše stačit nebudete. Při rozjezdu podnikání si projděte přehled všech aktivit, které bude váš podnik vyžadovat v otázce financí, obchodu, marketingu, administrativě... a posuďte, které činnosti můžete delegovat nebo outsourcovat už nyní a které pravděpodobně bude nutné převést na dalšího člověka, jakmile firma dosáhne určitých milníků.

Mějte finanční rezervu

Finance a lidská psychika jsou sobě na první pohled vzdálené, ale opak je pravdou. Vytvoření finančních rezerv na několik měsíců dopředu je samozřejmě významným přínosem nejen pro vaše podnikání, ale i pro vaši psychiku. V období náhlé krize nebo dlouhodobějšího poklesu poptávky dokážete udržet své podnikání nad vodou. Zvažte také, jak můžete lépe diverzifikovat vaše riziko. Vaše finance nemusí proudit jen do podnikání, část je vhodné paralelně investovat například do různých aktiv, které vám budou přinášet pasivní příjmy.

Vytvořte si „záchrannou síť“

Občas se v podnikání můžete cítit ztraceni. I když máte pocit, že nestíháte a musíte se minimálně v začátcích primárně věnovat své práci, nezapomínejte i na svou síť přátel a rodiny, se kterými můžete diskutovat o svých strastech. My lidé jsme sociální bytosti, potřebujeme komunitu kolem sebe, která nás drží psychicky v pořádku. Nezapomínejte na to.

Přestávky

Práce bez přestávek unaví vaši mysl a sníží v důsledku vaši produktivitu. Zkuste si nastavit režim jako na vysoké škole a pracujte vždy maximálně v 90minutových blocích a poté si dejte 10minutovou přestávku. Nastavte si, že alespoň 1 den v týdnu (ideálně dva – víkend) nebudete vůbec myslet na práci. Díky tomu udržíte svou pozornost široce otevřenou vůči všemu, co se ve vašem životě děje a nebudete mít tolik pocit, že vše stojí a padá s vaším podnikáním.

 

Vypněte technologie

Jakmile dokončíte práci po celém dni, vypněte všechny komunikační nástroje a prostředky, které máte spojeny s prací. Neprohlížejte email, nespravujte web... Váš mozek se potřebuje regenerovat po celém dni plném rozhodování. Neberte tento únik od technologií jako zbytečný luxus. Dopřejte si jej jako běžnou součást vašeho dne.

 

-bb-

Zdroj: Business Matters - web předního britského časopisu pro malé a střední podniky
Zobrazit přehled článků ze zdroje Business Matters