Lídr není špión ani dramatický umělec

Ilustrační snímek

Na téma leadership jsme toho napsali už hodně. Většinou to byly rady, jak se má lídr chovat. Zkusme to nyní vzít z druhé stránky a říci si, jak se lídr chovat nemá. Jaké vlastnosti rozhodně nepatří do portfolia skutečných lídrů? Obecně lze říci, že všechny, které nevytváří žádnou hodnotu pro lidi. Konkrétně si pak představíme čtyři nežádoucí vlastnosti, na které upozornil server Entrepreneur.com. Zajímavá je i diskuse pod článkem, kde čtenáři tohoto předního podnikatelského serveru sdílejí své názory na špatné vlastnosti lídrů.

1. Emoční nestabilita

Lídr musí umět ovládat své emoce a také jednat s různými typy lidí. Chce to hlavně trpělivost a pozorné sledování osobností, s nimiž pracuje. Pokud předvádí jeden emotivní výlev za druhým, nemůže očekávat, že jej ostatní budou brát vážně.

2. Snaha být přítelem podřízených

Zaměstnanci nepotřebují kamaráda, ale někoho, kdo je povede a pomůže jim plnit strategii firmy. Uvědomte si, že zavděčit se všem je nemožné.

3. Pomlouvání nadřízených

Kritika nadřízených za jejich zády výrazně podrývá autoritu lídrů – těch, kteří jsou pomlouvání, i těch, kteří pomlouvají. Dochází ke ztrátě důvěry mezi zaměstnanci a začínají se šířit různé fámy. Každý lídr by se měl umět postavit čelem ke konfliktům, na které dnes a denně naráží.

4. Přílišná kontrola

Pokud lídr chce pomoci své firmě v růstu, měl by nechat zaměstnance, aby dělali svou práci a místo neustálého kontrolování druhých se věnovat strategičtějším činnostem. Není to jednoduché, ale je důležité si to stále připomínat. Pak to pro vás bude snadnější.

Jakou další špatnou vlastnost byste přidali vy?

-kk-

Zdroj: Entrepreneur.com - portál předního amerického časopisu pro podnikatele
Zobrazit přehled článků ze zdroje Entrepreneur.com