Jak rozvíjet svůj tým? Motivujte podřízené, aby se učili ze svých chyb

Jako každý manažer i vy jistě chcete, aby váš tým sestával ze samostatně pracujících, produktivních a neustále se rozvíjejících pracovníků. Jednou z dovedností, které by si měli vaši podřízení osvojit, je schopnost poučit se ze svých chyb. A vy jako jejich vedoucí byste se měli snažit vytvořit takové pracovní prostředí, ve kterém se malé chyby tolerují a ve kterém jsou pracovníci motivovaní s chybami, které učiní, konstruktivně pracovat. Jak by ale toto poučení mělo vypadat v praxi? A jak byste se měli chovat vy, když řešíte svoji vlastní chybu a snažíte se jít svým podřízeným příkladem? Přinášíme vám tři kroky, které musíte po vlastním přešlapu učinit, abyste chybu skutečně efektivně využili.

Ilustrační snímek

Oprostěte se od emocí

Jak uvádí Forbes, prvním krokem je podívat se na celou událost z větší perspektivy, odpoutat se od svých vlastních emocí, jako je třeba frustrace, zklamání nebo smutek, a podívat se na celou věc racionálně. Pokuste se situaci vyhodnotit víceméně matematicky a objektivně a najít, kde skutečně nastala chyba a kde jste se měli zachovat jinak.

Analyzujte průběh celé situace od začátku až do konce

Ve své analýze chyby se nesoustřeďte pouze na okamžik, kdy k samotné chybě došlo, ale berte v potaz i vše, co k ní vedlo, jaké byly její okolnosti a co se dělo bezprostředně po ní. Abyste se totiž byli schopni ze situace poučit a najít řešení, které podobné chybě zabrání v budoucnu, musíte chápat celý kontext vzniku dané chyby a neřešit ji jako osamocenou, oddělenou věc.

Neváhejte se poradit s odborníkem

Pokud jste situaci vyhodnotili a sesbírali všechna relevantní data, je na čase přijít s praktickým a konkrétním řešením, jak stejné situaci pro příště zabránit. Nebojte se oslovit s tímto úkolem i nějakého odborníka. Může se jednat třeba o nějakého podřízeného z vašeho týmu, který se v dané problematice vyzná, případně o externího experta nebo jiného kolegu, který je na danou oblast odborníkem.

 

-mm-

Zdroj: Forbes.com - prestižní americký časopis a web věnovaný obchodu
Zobrazit přehled článků ze zdroje Forbes.com