Disciplína v plnění úkolů

INNERGY, s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti INNERGY, s.r.o.

Vytisknout

Kdo by to neznal, nejprve jste celý nadšení pro plnění projektu, úkolu či záměru. Po prvním slibném začátku však elánu ubývá a nakonec úkol odevzdáte z poloviny odbytý.

Není divu, že si mnoho lidí přeje více sebedisciplíny. Avšak pro mnohé není „disciplína“ nic příjemně znějícího, neboť je asociována s vojenským výcvikem, námahou, přísností, tresty a žádnou zábavou. Je proto na čase si tento pojem znovu definovat.

Ve slovníku Duden najdete definici: „Disciplína je ovládnutí vlastní vůle, vlastních pocitů a sklonů tak, abyste něčeho dosáhli.“. Sice se v této větě také objevuje „ovládnutí“, což není nic příjemného, ale důležitější je, že cílem je „něčeho dosáhnout.“

Zajímavá je také myšlenka George MacDonalda: „Sebedisciplína má co do činění s vlastní silou.“ Příčiny chybějící sebedisciplíny jsou především nedostatečná motivace a smysl, umíněnost či vnitřní odpor.

-jh-

Zdroj: Zeit zu Leben - německý magazín o osobním rozvoji, řízení, kariéry a psychologii
Zobrazit přehled článků ze zdroje Zeit zu Leben

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace