8 tipů, jak uvažovat inovativněji

Ilustrační snímek

Máte pocit, že patříte k lidem, kteří zkrátka nebyli obdařeni schopností inovativního myšlení? Pak je to opravdu jen váš pocit. Vyzkoušejte si spolu s námi praktické cvičení na podporu inovativního myšlení. Stojí na jednoduchém základě – na nutnosti, která, jak jste v praxi již jistě zjistili, podporuje kreativitu. Osm následujících technik, jak začít uvažovat inovativně, popsal na serveru ceo.com populární autor manažerských rad Jeff Haden.

1. Představte si, že vám došly veškeré peníze

Co byste v takovém případě dělali? Snažte se představit si co nejvíce možností, jak pokračovat ve vaší činnosti bez prostředků.

2. Představte si nejhorší možný scénář

Zamyslete se, co by se stalo, kdyby vás opustil váš nejlepší zákazník, kdyby na trh vstoupila silná konkurence nebo kdybyste přišli o práci.

3. Ptejte se proč

Vyberte si některý pracovní postup, který stále opakujete a zamyslete se, proč to děláte. Až si dopovíte, zeptejte se znova. Zkuste alespoň pět odpovědi a pět proč.

4. Opusťte pravidla

Představte si, co byste dělali, kdybyste při řešení problémů nemohli používat pravidla, který jste používali dosud. Například byste již nemuseli mít souhlas šéfa, nemuseli byste se ptát HR ani nikoho jiného.

5. Dejte si maximálně pět minut

Představte si, že musíte určitou věc vyřešit do pěti minut a nemáte už čas vytvářet více možných scénářů. Donuťte se rozhodnout a jednat okamžitě.

6. Zkuste najít dokonalé řešení

Představte si, co všechno musíte zjistit a udělat, abyste získali skutečně perfektní řešení určitého problému.

7. Změňte zaběhlý postup

Vyberte si určitý rutinní proces, který podle vás funguje dobře (například čtení e-mailu každý den po příchodu do kanceláře). Pak jej zkuste změnit. Co se stane, když budete maily číst až později?

8. Dívejte se kolem sebe

Vyjděte z firmy ven a navštivte jiné firmy. Hledejte, co dělají jinak než vy a inspirujte se.

-kk-

Zdroj: Ceo.com - nejnovější trendy a osvědčené postupy z oblasti řízení firem
Zobrazit přehled článků ze zdroje Ceo.com