V čem jsou si vedení lidí a rodičovství podobné, aneb Proč jsou rodiče často i dobří manažeři

Rodičovství a management lidí mají řadu věcí společných. Proto není divu, že lidé, kteří mají zkušenosti s rodičovstvím, jsou často i dobrými manažery. A obráceně. V tomto článku si ukážeme, v čem jsou si rodičovství a vedení lidí podobné.

Ilustrační snímek

Tento text vychází ze článku na serveru Entrepreneur.com.

Komunikační schopnosti

Komunikační dovednosti jsou klíčové pro úspěch jak v rodičovství, tak i ve vedení týmu lidí. Jakékoliv nejasnosti totiž vedou k velkým problémům a manažeři i rodiče se tak poměrně brzy naučí jasně a zřetelně komunikovat, co po svých podřízených a dětech chtějí. Manažeři i rodiče navíc musí být vnímaví k tomu, co si druhá strana myslí a co říká. Ignorace ze strany rodiče i manažera totiž vede k oprávněné frustraci dětí a podřízených a ke zbytečným, ale často zásadním nedorozuměním.

Trpělivost

Každý rodič brzy zjistí, že nestačí dítěti určitou věc říct jenom jednou, aby ji pochopilo. Většinou je potřeba ji opakovat mnohokrát. Rodič se často musí vracet k úplným základům a dítěti vše od začátku trpělivě několikrát vysvětlovat. A stejně tak musí tolerovat, že dítě dělá při učení chyby a občas věci dělá jinak, než by rodič očekával. To vše do určité míry platí i pro vztah manažera a jeho podřízených.

Time management

Když se člověk stane rodičem, uvědomí si, že najednou musí začít s časem zacházet úplně jinak. Spoustu věcí navíc přestává mít pod kontrolou a musí se naučit nejen efektivně plánovat, ale i být připraven tyto plány ad hoc na poslední chvíli měnit. U manažera to je úplně stejně. Rodiče i manažeři by tak měli být schopnými organizátory, měli by si umět věci dobře naplánovat a zároveň by si měli vybudovat určitou odolnost vůči stresu, který vychází ze situací, kdy se věci ani zdaleka nedějí podle těchto plánů.-mm-

Zdroj: Entrepreneur.com - portál předního amerického časopisu pro podnikatele
Zobrazit přehled článků ze zdroje Entrepreneur.com