Šest chyb, které každý manažer v životě udělá alespoň jednou

Ať už se na práci manažera připravíte sebelépe, stejně vás na vedení lidí občas něco překvapí. Stát se dobrým manažerem znamená projít si určitými zkušenostmi. A součástí nabírání těchto zkušeností je i dělání chyb. Zde je šest chyb, které každý manažer alespoň jednou v životě udělá. Ale ze kterých by se měl i poučit.

Ilustrační snímek

Slabá delegace práce

Jak uvádí server The Muse, ze začátku má víceméně každý manažer problém dostatečně delegovat práci. Myslí si, že veškerou práci zastane nejlépe sám, a svým podřízným přenechává jen menší, méně důležité úkoly, které podle manažera nejdou pokazit. To je ale velká chyba a dříve či později bude znamenat, že tým ani zdaleka nenaplňuje svůj plný potenciál.

Mikro-management

Snaha vědět všechno o všem, co podřízení dělají, je u manažerů přirozená. Hlavně pokud jsou na začátku své manažerské kariéry. Je to ale zlozvyk, kterého se musí postupně každý manažer zbavit, jinak hrozí, že se bude dopouštět mikro-managementu podřízených.

Neautentický styl vedení lidí

Každý manažer má nějaký svůj vzor. Je ale velkou chybou, když se jej snaží až příliš kopírovat. Nebo když až přehnaně používá poučky z odborné literatury. Váš manažerský styl by měl být především autentický a přirozený a měl by v každém případě odpovídat vaší osobnosti.

Neupřímnost

Za neupřímností (hlavně vůči podřízeným) většinou stojí snaha je zbytečně „neděsit“. Manažeři často slibují nesplnitelné nebo situace malují až příliš na růžovo. To je ale chyba. A z dlouhodobého hlediska se vyplatí být k podřízeným spíše upřímný a pojmenovávat věci tak, jak skutečně jsou.

Snaha udržet status quo

Mnozí manažeři se neradi pouští do nových, velkých projektů. Spíše se snaží jet v zajetých kolejích a udržovat status quo. A to především ve chvílích, kdy jsou novými manažery a na velké změny si ještě netroufnou. Udržování statusu quo za každou cenu však může vést ke stagnaci, která je pro tým spíše negativní.

Zanedbané strategické plánování

Každý pracovník, a manažer obzvlášť, se může po čase dostat do situace, kdy je natolik zahlcen každodenní rutinní agendou, že nemá čas se zastavit a přemýšlet nad vizemi a dlouhodobými strategiemi. Manažerovi se to ale stávat nesmí, protože ten strategické plánování pro celý tým zanedbávat nesmí.

 

-mm-

Zdroj: The Muse - americký web s tipy pro rozvoj kariéry a dlouhodobý profesionální růst
Zobrazit přehled článků ze zdroje The Muse