Rozšiřte svou paměťovou kapacitu díky osvědčeným technikám

Ilustrační snímek

Čím více zodpovědnosti za svěřené projekty a týmy máte, tím více jmen, čísel a informací musíte uchovat ve své mysli. Naneštěstí je kapacita naší paměti limitovaná. Jak docílit jejího rozšíření? Server Open Forum připravil několik triků, které ji podpoří:

1. Zapojte vizuální paměť

Vizuální paměť je přeci jen lepší než slovní a proto vyměňte slova za obrázky. Příklad: Máte odevzdat návrh do zítřejší 13. hodiny. Nakreslete si na obrázek stohu papírů a nad ním budík ukazující jednu hodinu odpoledne. Snadné.

2. Vyberte si často navštěvované místo

Jaké místo je pro vás důležité? Je to auto, křeslo, kuchyň? Příklad: Umístěte svou poznámku (obrázek stohu papírů) třeba na vstupní dveře do bytu, abyste při odchodu nezapomněli na své povinnosti.

3. Vypíchněte to podstatné

Komplikované úkoly je třeba si zjednodušit a učinit je tak lépe zapamatovatelnými. Příklad: Návrh, který máte zítra odevzdat, má obsahovat dvě cenové nabídky, musíte projekt projednat se dalšíma dvěma experty a navíc byste partnery rádi pozvali na firemní akci. Dokreslete tedy první obrázek (ano, ten se stohem papírů, který máte na vstupních dveřích). Přimalujte váhy porovnávající dva cenové návrhy a nad nimi dva experty popíjející víno. Zní to jako lekce výtvarné výchovy na škole, ale funguje to.

4. Tvořte rýmy

Jaká písnička nebo říkanka se vám hned teď vybaví? Vsadím se, že velmi rytmická. Proč tedy rým nevyužít ke zlepšení své paměti? Příklad: Zítra si ani nesednu, dokud neodevzdám projekt v jednu. Pěkné že?

5. Zkuste mnemotechnické pomůcky

Máte se setkat s vaším klientem. Na jednání bude celkem pět cizích lidí, jejichž jména si stěží pamatujete. Příklad: Vaši partneři se jmenují: Kulhavý, Novotná, Kalivoda, Váhavá a Výravský. Nejsou to těžká jména, ale zkuste se rozpomenout těsně před poradou... Vyzkoušejte tedy mnemotechnickou větu: Klokan Nosí Klokáně Ve Vaku. Už si vzpomínáte?

6. Používejte jmenné asociace

Jména jsou častým oříškem, proto si můžete asociovat křestní jména se známými spojeními. Příklad: Helena (z Tróje) = trojský kůň, Richard (Lví srdce) = koruna atd. Až Richarda s partnery pozvete na zmíněný oběd, možná jej ve své mysli rovnou uvidíte s pomyslnou korunou na hlavě.

Máte nějaké vlastní osvědčené techniky pro zlepšení paměti? Podělte se o ně s námi.

-bn-

Zdroj: OPEN Forum - americký server sdružující komunitu malých a středních podnikatelů
Zobrazit přehled článků ze zdroje OPEN Forum