Nenechte se vláčet životem, když vám osud háže klacky pod nohy

Co děláte, když vás určitá životní okolnost jednoduše zaskočí? Necháte se vyvést z rovnováhy? Nebo si začnete klást otázky a cíle, které vás nakonec posunou dál?

Ilustrační snímek

V určité nepříjemné situaci můžeme uvíznout i roky. Podle bývalého námořního vojáka Jasona Redmana, autora knihy Overcome: Crush Adversity with the Leadership Techniques of the America's Toughest Warriors, lidé reagují na podobné události třemi způsoby:

  • jsou událostí zničeni a nemohou ji překonat,
  • bojují, ale nakonec se s událostí vyrovnají (většina lidí),
  • přemění nepříjemnou situaci na příležitost.

Ve své knize Redman sdílí příběh o tom, jak byl v boji těžce zraněn a byl si prakticky jistý, že pokud nic neučiní, zemře. Věděl, že musí vynaložit veškeré úsilí, aby se zachránil. A podařilo se. Na základě zkušenosti říká, že v nepříjemné situaci musíte jednoduše najít sílu znovu převzít kontrolu nad svým životem a přejít do obrany, respektive k tomu, co nazývá „overcome mind-set“, tedy schopnost nastavit svou mysl, aby událost překonala. Dle jeho slov je nejlepším způsobem, jak toho docílit sebekázeň.

Vystupte z bodu X

Identifikujte problém a najděte nový směr. Musíte ihned REAGOVAT – rozpoznat aktuální realitu, zhodnotit svou pozici, posoudit možné únikové cesty, zvolit směr a přijmout opatření. Pohyb je klíčem k vystoupení z bodu X. Jakmile se vám to podaří, je snadné se ohlédnout do minulosti a porovnat současný a předchozí stav, do kterého už se nebudete chtít vrátit (a taky silou své vůle a odhodlání nevrátíte). Na tom musíte stavět.

Jestliže lze vypíchnout nějakou výhodu nepříjemné životní události, pak to zpravidla bývá jasnost, která vám ukazuje, co je ve vašem životě skutečně důležité. Krize krystalizuje vaše myšlení a vy máte jasno v tom, kde stojíte.

Redman věří, že existuje pět oblastí života, které vám po maximalizaci pomohou čelit jakékoliv nepříjemné situaci, jakmile k ní dojde. Klíčové oblasti sebeovládání jsou:

Fyzické vedení

Pokud ignorujete své fyzické zdraví, popíráte rizika, která zbytečně podstupujete. Fyzická zdatnost není jen o tom být silný. Jde o to mít energii potřebnou k vedení. Fyzická zdatnost je základem, na kterém budete stavět.

Mentální vedení

Mentální vedení si budujete rozšiřováním osobní perspektivy, zvyšováním znalostí a vystupováním zkomfortní zóny. Skvělým tréninkem je například sportovní aktivita, která vyžaduje rovnováhu, jako je pádlování, surfování nebo jízda na kole. Je to ideální mentální trénink, protože využíváte svaly na obou stranách těla, což vede k tomu, že váš mozek používá obě hemisféry.

Emoční vedení

To, jak pracujeme s našimi emocemi, je volba. Ovládání našich emocí začíná pochopením jejich rozsahu a toho, do jakých vzorů obvykle spadáme, když reagujeme.

Sociální vedení

V těch nejtěžších chvílích máte často kolem sebe jen své blízké přátele a rodinu. Pokud jste si neudělali čas na budování těchto vztahů, bude pro vás výrazně složitější dostat se z nepříjemné situace, v níž jste se ocitli.

Duchovní vedení

Duchovní vedení znamená uznat, že jste jedinečnou součástí mnohem většího světa a investujete čas a prostředky, aby se vaše komunita a svět zlepšily. Pokud s tímto principem vnitřně bojujete, učte se postupně vděčnosti. Vděčnost vás totiž nutí dívat se mimo sebe, soustředit se na něco, co přesahuje vaše osobní problémy.

Pokud nejste schopni kultivovat těchto pět oblastí, pravděpodobně budete mít sami velký problém vést ostatní a jít jim příkladem.

S novým přístupem k životu dokážete prolomit bariéry ve své mysli a pokračovat vpřed, aniž byste dali na své obavy. Je to jen o schopnosti vytvořit si perspektivu a být vděční za to, co život přináší.

 

 

-bb-

Zdroj: Leadership Now - web věnovaný široké škále aspektů leadershipu
Zobrazit přehled článků ze zdroje Leadership Now