Manažeři, dejte si pohov!

Ilustrační snímek

Každý potřebuje volno nebo dovolenou, jinými slovy prostě se dostat na nějaký čas od pracovních povinností a starostí. Mnoho zaměstnanců a zvláště pak manažerů ale na tuto potřebu ignoruje a hrdě demonstruje svou schopnost pracovat neúnavně až do úmoru. Pokud už si nějaké to pracovní volno zajistí, pak mobilní telefon, notebook nebo tablet zůstávají jejich pracovními společníky ihned po ruce. Dá se ale takhle efektivně odpočívat? Stejně jako server Management Issues, který se na tuto problematiku zaměřil, se domníváme, že ne. Zjistěte proč…

Jistě jste již četli nemálo studií o tom, jak naše zdraví, nálada nebo energie úzce souvisí s pracovním volnem. Některé dokonce tvrdí, že se pracovní stres vrací již do týdne po návratu z dovolené. Jaj! Aktivity, které konáme mimo běžnou pracovní náplň, nám mají především přinášet úlevu a rovnováhu. Neznamená to však, že si na svou týdenní dovolenou musíte naplánovat dvacet aktivit a honit se z jedné destinace na druhou. Jak má váš organismus rozeznat pracovní nasazení od odpočinku, když mu dodáváte stále stejnou zátěž?

Stres navíc velmi ovlivňuje kvalitu práce a zužuje váš pohled na situaci. Vy, jako osoba zodpovědná za práci celého týmu, však musíte vidět z širší perspektivy. I přesto si vezmete dovolenou, vašemu tělu většinou chvíli potrvá, než se dokáže od pracovního vypětí oprostit a z pracovního módu přepne do režimu „volno“. Odpočinek navíc napomáhá mnoha lidem přemýšlet kreativněji a tak na ty nejlepší nápady často přicházejí právě ve svém volném čase.

Zaujměte zenovou pozici. Vezměte si dovolenou ideálně delší než jeden týden. První týden se vaše tělo i duše bude vyrovnávat s náhlou změnou režimu a v dalším týdnu už bude relaxovat. Naplánujte si volnočasové aktivity rovnoměrně a pomalejším tempu než jaké je vaše obvyklé pracovní nasazení. Jestliže máte nastavené automatické odpovědi v nepřítomnosti, tak emaily neřešte. Však kdyby hořelo, nebojte se, existují také telefony.

Jaké přínosy má dovolená pro lídry a jejich týmy? Manažeři mohou díky odloučení vybudovat pevné pouto důvěry se svým týmem, který je z části ponechán vlastní zodpovědnosti. Schopný a samostatný tým je přeci to, co si přejete, ne? Tak si vezměte volno.

-bn-

Zdroj: Management Issues - britský portál s novinkami, analýzami a názory z oblasti managementu
Zobrazit přehled článků ze zdroje Management Issues