Jak dosáhnout lepší rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem

Umíte si najít dostatek času na vše, co je pro vás důležité, a dosáhnout dokonalé rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem? Ne? Pak vyzkoušejte tato tři doporučení.

Ilustrační snímek

Odpočívejte!

Mnoho lidí se snadno přepracuje z touhy zvýšit svůj výkon, ale počet hodin nemusí vždy odpovídat kvalitě práce. Vypněte vaši mysl a dopřejte si čas, během kterého se budete myšlenkami jen toulat. Významně to pomůže vaší kreativitě.

Snění je často považováno za protiklad práce, ale to není vůbec pravda. Vaše podvědomí je silným řešitelem problémů. Zatímco vaše soustředěná mysl je v klidu, podvědomí stále pracuje, zpracovává nápady a řeší i ty nejsložitější hádanky.

Výzkum University of British Columbia zjistil, že naše mozky jsou během snění neuvěřitelně zaneprázdněné. Ve skutečnosti se během této doby zapojuje více částí mozku než během soustředěné práce.

Až se tedy příště budete cítit provinile, že si chcete oddechnout, abyste si mohli přečíst článek, meditovat nebo jít na procházku, nezapomeňte, že ve skutečnosti doplňujete palivo, abyste byli kreativnější a produktivnější.

Zůstaňte v přítomnosti

Vzhledem k možnosti připojení, kterou nabízejí mobilní zařízení, je těžké se od virtuálního světa oprostit. Pokud jste na dovolené, odolejte pokušení zkontrolovat své e-maily. Chcete-li si odpočinout a odpojit se i mentálně, když jste mimo práci, musíte své úkoly „ukotvit“. Ať už si je napíšete do notebooku nebo je uložíte do aplikace pro správu úkolů, důležité je, že jsou mimo vaši hlavu a v bezpečném úložišti až do vašeho návratu.

Pochopte své cirkadiánní rytmy

V digitálně propojeném světě se nemusí pracovat mezi 9:00 a 17:00. Náš cirkadiánní rytmus je organický, vnitřní proces, který přirozeně reguluje náš cyklus spánku a bdění. Liší se to od člověka k člověku, proto jsme někteří ranní ptáčata a jiní zase noční sovy – každý máme různý výkon v různých denních dobách. Znalost vlastního rytmu může být klíčem k tomu, abyste ze svého pracovního dne dostali maximum a měli čas také na odpočinek.

Absence spánku znamená hromadění spánkového dluhu, který může být těžké později splatit. Spánková deprivace má celou řadu důsledků, zejména pokud jde o kognitivní funkce. Úprava času tak, abyste pracovali během období nejvyšší bdělosti, by vám měla umožnit správně si odpočinout ve volném čase, bezpečně s vědomím, že jste udělali to nejlepší během dne nebo dokonce noci.

 

-bb-

Zdroj: Director Magazine - britský časopis pro vedoucí pracovníky především malých a středních podniků
Zobrazit přehled článků ze zdroje Director Magazine