Co to je Peterův princip v řízení lidí? A jak se vyhnout jeho efektu?

V řízení lidí platí pravidlo, kterému se říká Peterův princip. Jedná se o obecně platný princip, kterému čelí prakticky všechny větší organizace, ale často si toho ani nejsou vědomy. Co to je Peterův princip, jak se projevuje, jaké má negativní dopady a jak tyto negativní dopady co nejlépe redukovat?

Ilustrační snímek

Co to je Peterův princip?

Jedná se vlastně o určitý paradox. Spočívá v tom, že většina firem povyšuje své zaměstnance na základě jejich zásluh. Tedy na základě toho, že si ve své stávající pozici vedou nadprůměrně dobře. Pracovník tak exceluje na jedné pozici, načež je povýšen, exceluje na další pozici, je znovu povýšen, a tak dále. Nutně tak zaměstnanec dojde do situace, kdy se nachází na pozici, kde už tak efektivní není, a teprve potom se jeho povyšování zastaví. Paradoxně tak skončí na pozici, kde tak skvělý výkon nepodává a dosáhne takzvanou „úroveň nekompetentnosti“, na které pak setrvává.

Jak zmírnit negativní efekty Peterova principu?

Zde je několik rad z článku na webu ManagementToday, jak Peterův princip zvrátit a jeho negativní efekty zmírnit.

  • Neodměňujte zaměstnance za dobrou práci povýšením. Vyhnout se tomu, aby pracovníci dosahovali úrovně nekompetentnosti, lze tím, že i když zaměstnanec exceluje na určité pozici, nebudete ho povyšovat. Můžete mu zvýšit plat nebo mu nabídnout jiné odměny, ale jeho kompetence nemusíte nutně rozšiřovat.
  • Před povýšením nechte pracovníka projít školením. Když pracovníka povyšíte, nechte jej před nástupem na novou pozici projít školením. A to tak, aby předem bylo jasné, že pracovník skutečně zvládá vše to, co na nové pozici bude potřebovat.
  • Pravidelně si se zaměstnancem sedejte na bilanční schůzky. S pracovníkem na nové pozici si pravidelně sedejte na bilanční schůzky. Zajímejte se, jestli je vše v pořádku, jestli novou pozici zvládá a jestli mu něco nečiní problémy.
  • V případě potřeby pracovníkovi nabídněte jiné uplatnění. Vždy existuje možnost najít pracovníkovi alternativní uplatnění, pokud zjistíte, že dosáhl své úrovně nekompetentnosti. Můžete jej degradovat a vrátit zpět na původní pozici. Nebo mu nabídnout nějaké jiné uplatnění, na zcela jiné pozici.

 

-mm-

 

Zdroj: Management Today - portál britského manažerského magazínu
Zobrazit přehled článků ze zdroje Management Today