Co neříkat při prezentaci

Ilustrační snímek

Účelem této prezentace je... Představte si... Děkuji vám. To jsou příklady typických frází, které by neměly chybět při žádné prezentaci. Jistě sami víte, že správný výběr slov je při veřejném vystupování velmi důležitý. Proto byste měli znát i fráze, které by v rámci prezentací zaznívat neměly. Podle serveru businessinsider.com je to především následujících pět výroků.

1. Omlouvám se.

Představte si situaci, kdy vás posluchač požádá, zda byste se mohli vrátit k předchozímu bodu, nebo zda byste mohli mluvit hlasitěji. V takových chvílích máme tendenci se omluvit, čímž se ale zbytečně poškozujeme. Raději řekněte: „Samozřejmě, rád to učiním.“ Stejně tak neupozorňujte svou omluvou na malé chyby, kterých si posluchači nevšimnou.

2. Nemohl jsem se připravit tak dobře, jak bych chtěl.

To se samozřejmě může stát. Myslíte si ale, že to vaše publikum chce slyšet? Udělejte vše, co v dané situaci můžete udělat, a příště se připravte lépe.

3. Jsem vyčerpaný.

Další skutečnost, která vaše publikum nezajímá. Ať už jste unavení z cesty nebo například nachlazení, neupozorňujte na to. Vydejte ze sebe maximum.

4. To už jsem říkal.

Když se posluchač zeptá na něco, o čem jste již mluvili, vyvarujte se vět typu: „Vy jste mě neposlouchal?“. Nebuďte defenzivní a odpovězte slušně. Vaši poslouchač by se nikdy neměli cítit poníženě nebo trapně.

5. Jsem nervózní.

Každý spíkr je trochu nervózní. Svou nervozitu byste ale měli využít pozitivně. Měli byste se ji naučit řídit, nikoli se jí snažit zbavit.

-kk-

Zdroj: Business Insider - americký portál zaměřený na oblast podnikání
Zobrazit přehled článků ze zdroje Business Insider