5 rad, co dělat, když se ve vašem týmu ocitne někdo, kdo ostatní šikanuje

Šikana není něco, co se odehrává jen na školách nebo ve školkách. Velmi často se s ní můžeme setkat i na pracovišti. Druhů agresorů, co jednoho nebo více lidí šikanují, je několik – od vyloženě agresivních jedinců, přes „pomlouvače“, manažery se šikanózními přístupy až po sofistikované konspirátory. Jestliže vycítíte nebo se dozvíte, že ve vašem týmu šikana probíhá, a víte, kdo je v roli agresora, zde je pět kroků, které byste měli udělat.

Ilustrační snímek

Začněte věc řešit ihned

Jak uvádí The Muse, bylo by velkou chybou vyčkávat. Pasivním vyčkáváním se ještě nikdy šikana nevyřešila a vždy se tím jenom zhorší. Zakročte vždy ihned a pokud se vám podaří utnout celou záležitost v zárodku tím lépe pro všechny zúčastněné.

Sežeňte si „důkazní materiál“

Zjistěte si co nejvíce objektivních a ověřitelných informací o tom, co se děje. Nejenže se tak ujistíte, že věc se má tak, jak se zdá, ale především budete mít takříkajíc „nabito“ na svoji konfrontaci s dotyčným agresorem.

Konfrontujte agresora a buďte zcela bez skrupulí

Agresora, který šikanu aktivně šíří, konfrontujte. Důležité je být bez skrupulí. Jedná se o nepříjemné téma, ale musíte se mu postavit čelem. Vysvětlete dotyčnému zcela jednoznačně, jaká objektivní fakta znáte, proč je jeho chování nepřijatelné a co přesně po něm v tuto chvíli požadujete.

V případě potřeby kontaktujte HR oddělení nebo vedení firmy

Jestliže cítíte, že situace je závažná a překračuje vaše kompetence nebo narušuje práva ostatních zaměstnanců, obraťte se na HR oddělení nebo management firmy. Držte se objektivních faktů, ale zároveň rozhodně situaci nepodceňujte.

Situaci nadále monitorujte

Ať už je řešení jakékoliv (varování agresora, uklidnění situace, přesun agresora nebo jeho vyhazov), situaci nadále monitorujte. Na pravidelných setkáních s jednotlivými účastníky šikany se nadále ujišťujte, že byla situace skutečně vyřešena.-mm-

Zdroj: The Muse - americký web s tipy pro rozvoj kariéry a dlouhodobý profesionální růst
Zobrazit přehled článků ze zdroje The Muse