3 zásady, které vám pomohou zvítězit nad prokrastinací

Prokrastinace, tedy odkládání povinností a podléhání nejrůznějším lákadlům a zábavě na úkor práce, je chorobou moderní společnosti. Aby také ne. Všichni jsme téměř neustále obklopeni hlukem, monitory a displeji telefonů. K zábavě nebo informacím se můžeme dostat skutečně během několika vteřin pomocí pár kliknutí. Zde jsou tři zásady, které vám pomohou se vyhnout prokrastinaci, které můžete aplikovat buď na sebe nebo jejich dodržování podporovat u svých podřízených ve vašem týmu.

Ilustrační snímek

Kdy pracovat na nejnáročnějších úkolech?

Podle cirkadiánního rytmu (tedy přirozených hodin lidského těla) platí, že největší pracovní a mentální výkon člověk podává hlavně ráno a dopoledne. Tomu by mělo odpovídat i vaše plánování pracovních aktivit. Snažte se ty nejdůležitější věci a nejsložitější úkoly, které vyžadují největší soustředění, smáznout ze stolu už dopoledne. Pokud se totiž budete snažit maximální výkony podávat třeba až k večeru, vaše hlava se tomu bude bránit, práce vám nepůjde od ruky a jste opět ve větším riziku prokrastinace.

Kdy a jak si naplánovat denní plán?

Podle Harvard Business Review je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se vyhnout nechtěnému odklonu od práce, připravit si předem jasný plán akce. Sepište si hodinu po hodině, čemu se budete věnovat, a u každé aktivity si napište, jaký je její kýžený výsledek. Aby vaše plánování bylo účinné, musí být realistické. Nezapomínejte tedy i na odpočinek a pauzy, protože jinak se nebudete plánu moci nikdy pořádně držet, postupně jej začnete porušovat a dříve nebo později už pro vás nebude znamenat žádný závazek.

Je nutné být neustále online?

Internet a neustálé připojení k virtuálnímu světu jsou aktuálně velmi častými důvody, proč se lidé při práci nechávají strhnout prokrastinací. Jedním z řešení tak je se od těchto zdrojů odstřihnout. Zkuste se vrátit k práci offline. Pokud je to možné, nastavte si vše, co k plnění aktuálního úkolu potřebujete, v offline podobě, a poté vypněte připojení a užívejte si odpojení od sítě. Pokud není možné připojení úplně vypnout, nezapínejte alespoň prohlížeč a nedívejte se na jiné webové stránky než na ty, které přímo souvisí s vaší prací.

 

-mm-

Zdroj: Harvard Business Review - zpravodajský portál vydavatelství přední americké obchodní školy Harvard Business School
Zobrazit přehled článků ze zdroje Harvard Business Review