10 tipů, jak se stát v novém roce lepším pracovníkem

Konec roku bývá obdobím bilancování a hledání nových výzev. Pokud chcete se své práci začít nový rok lépe než letos, nechte se inspirovat kariérními doporučeními serveru Forbes.com. Vybrali jsme pro vás deset tipů, můžete v roce 2014 být lepší ve své práci.

1. Zkuste lépe předvídat potřeby vašeho oddělení

Přicházejte s nápady na to, jak můžete být lepší jako tým. Ukažte svému šéfovi, že umíte uvažovat i jednat samostatně, aniž by vám musel říkat, co máte dělat.

2. Lépe poznejte svého nadřízeného

Nemusíte se hned stát nejlepšími přáteli. Stačí, když si budete svého šéfa více všímat a lépe pochopíte jeho styl. Čím lépe se s ním naučíte komunikovat, tím lépe pro vás. Obecně však platí zásada nechodit za šéfem se stížnostmi, ale rovnou s návrhy na řešení.

3. Buďte pozitivní

Dávejte si pozor na to, jak působíte na své okolí. Dávejte svým jednáním najevo, že si věříte a umíte svou práci dělat dobře.

4. Sledujte svůj obor

Zajímejte se o aktuální dění v širším kontextu než jen ve vaší firmě. Čtěte odborné časopisy a weby, mluvte s kolegy a dalšími lidmi z oboru. Informace se vždy hodí.

5. Najděte si mentora

Rozhlédněte se kolem sebe, kdo by vás mohl něco naučit. Ve firmě jistě máte mnoho kolegů, kteří nemusejí být vašimi oficiálními mentory, ale můžete je sledovat při práci a pravidelně s nimi komunikovat, abyste se naučili nové zajímavé věci.

6. Zlepšete se v komunikaci

Pracujte na tom, abyste se nebáli mluvit o nepříjemných věcech a v případě potřeby jít i do konfliktu. Dejte si závazek již dále nepřispívat k nedorozuměním, které na pracovištích vznikají dnes a denně.

7. Dávejte si větší pozor na přepracování

Přestaňte si v novém roce dávat nereálné cíle, které vás pouze vyčerpávají. Snažte se pracovat chytřeji, nikoli více.

8. Rozšiřte si obzory ve firmě

Nabídnete se jako dobrovolník pro práci na zajímavém projektu mimo vaše oddělení nebo obchodní jednotku. Můžete tak získat nové zkušenosti a kontakty ve firmě. Dávejte si však pozor, aby to neovlivnilo vaše primární pracovní povinnosti.

9. Vzdělávejte se

Aktivně vyhledávejte kurzy a další možnosti, jak se vzdělávat ve vašem oboru. Ukazujte firmě, jak jí pak můžete více prospět.

10. Dodržujte své sliby

Ukažte, že jste spolehliví. Dělejte vždy to, co slíbíte – kvalitně, včas a v rámci daného rozpočtu.

-kk-

Zdroj: Forbes.com - prestižní americký časopis a web věnovaný obchodu
Zobrazit přehled článků ze zdroje Forbes.com