10 kroků k žádosti o vyšší pozici a plat

Již nějakou dobu cítíte, že jste ve své kariéře dospěli do bodu, kdy byste měli požádat o zvýšení platu či povýšení. Pravděpodobně však také cítíte, že jenom požádat nestačí. Server PR Daily proto připravil seznam deseti kroků, jak se na žádost o zvýšení platu či kariérní postup připravit, aby nezůstala pouze nesplněným snem.

Snažte se získat objektivní pohled na své silné a slabé stránky

Průběžně žádejte o zpětnou vazbu a využívejte konstruktivní kritiku k tomu, abyste se zlepšili. Měli byste mí jasný pojem o tom, jak si ve firmě stojíte a kde se můžete zlepšovat.

Propagujte sami sebe

Nespoléhejte na to, že si vaši nadřízení a klienti všimnou vašich úspěchů. Pravidelně je informujte. Stačí napsat krátký e-mail.

Vytvořte si složku svých úspěchů

Dokumentujte výsledky své práce ve vyčíslitelné podobě. Archivujte také pochvalné e-maily a dopisy.

Přicházejte s novými nápady

Neomezujte své aktivity jen na to, co musíte udělat. Snažte se uvažovat strategicky o tom, jak vaši práci pozvednout na vyšší úroveň. Sledujte trendy a informujte o nich.

Najděte si spojence

Sjednejte si formální schůzku se svým přímým nadřízeným a dalšími lidmi, kteří mohou ovlivnit výši vašeho platu a vaše postavení ve firmě. Účelem setkání by měla být diskuse o vaší výkonnosti a možnostech dalšího rozvoje kariéry.

Najděte si popis práce pro vyšší pozici, kterou byste chtěli vykonávat

Měli byste být schopni doložit, že již plníte předpoklady pro pozici, která je ve vaší firmě výše a pobírá vyšší plat. Zaměřte se na všechny body, které najdete v popisu práce pro příslušnou pozici.

Napište oficiální žádost a vezměte ji s sebou na jednání

Sepište, co vaše dosavadní úspěchy firmě přinesly, a nastiňte plán svého růstu ve firmě. Nezapomeňte poděkovat svým kolegům a mentorům, kteří vám pomáhali, abyste si zasloužili kariérní postup. Požádejte někoho ze svých kolegů či mentorů, aby si vaši žádost přečetl.

Jasně specifikujte požadované peníze a benefity

Zjistěte si reálné rozsahy výše platu pro vaši pozici ve vašem odvětví. Pomůže vám internet, případně profesní asociace nebo personální agentury. Až si ujasníte svou hodnotu na trhu, zaměřte se také na benefity, které můžete požadovat.

Vystupujte sebevědomě a pozitivně

Při setkání s nadřízenými vyjádřete své díky za příležitosti, které jste doposud mohli využít. Ukažte svůj upřímný zájem o spolupráci i do budoucna.

Pokud neuspějete, hledejte skutečný důvod

I když firmy často říkají, že vám nepřidají z ekonomických důvodů, své skutečně nejvýkonnější lidi většinou umějí odměnit velmi dobře. Pokud tedy ve skutečnosti nejste tak dobří, jak si myslíte, nebo vás zaměstnavatel opravdu neumí ocenit, poohlédněte se jinde.

-kk-

Zdroj: Ragan's PR Daily - denní zprávy, doporučení a názory z oboru PR, marketingu, sociálních sítí a médií
Zobrazit přehled článků ze zdroje Ragan's PR Daily