Švýcarsko řeklo "ne" vysokým platům manažerů

Ilustrační snímek

Den poté, co Evropská unie oznámila, že omezí výši bonusů finančníků, schválili jednu z nejpřísnějších regulací manažerských platů také ve Švýcarsku. 68 % hlasujících v celostátním referendu zajistilo akcionářům právo veta v otázce výše manažerských odměn. Současně byly zakázány zlaté padáky a další obří bonusy, které se dosud vyplácely vysokým manažerům, když přicházeli nebo odcházeli z firem. Výsledek referenda, za kterým většinově stojí všechny kantony, se nyní stane součástí ústavy a bude se vztahovat na všechny firmy kótované na švýcarské burze.

S návrhem na omezení manažerských platů přišel podnikatel a nynější poslanec Thomas Minder již v roce 2006. Nevoli Švýcarů vůči vysokým manažerským odměnám v období ekonomické krize pak podnítily obrovské finanční ztráty bankovní společnosti UBS či rozsáhlé propouštění ve farmaceutické společnosti Novartis, k němuž docházelo navzdory vysokým odměnám manažerů těchto firem. Nyní budou za takové jednání hrozit finanční pokuty nebo až tříleté vězení. Vedení bude muset předkládat manažerské odměny ke schválení akcionářům.

Odpůrci tohoto návrhu, především pravicové strany a obchodní svazy, upozorňovaly na to, že v případě jeho schválení dojde k poškození konkurenceschopnosti země. Výsledek referenda však ukázal, že obyvatelé vnímají především rostoucí ekonomické rozdíly v zemi.

-kk-

Zdroj: BBC - zpravodajský server BBC
Zobrazit přehled článků ze zdroje BBC