Tipy od zkušených: Prezentace

Je obrovský rozdíl mezi tím něco odprezentovat a pouze přečíst svůj text. Server presentationmagazine.com proto oslovil profesionály s žádostí o doporučení, jak povznést vaše prezentace na vyšší úroveň tak, aby byly zároveň profesionální a působivé.

1. Nepoužívejte obraty jako „Všichni asi víte/děláte/myslíte…”. Místo toho to zjistěte – zeptejte se svého publika.

2. Mikrofon nezachrání nesrozumitelnou výslovnost a nejasnou mluvu. Jediné, co technické zařízení udělá, je to, že vše bude hlasitější, ale srozumitelnější to prostě nebude. Naštěstí se obvykle můžete před svým výstupem rozmluvit.

3. Vaše publikum je více ovlivněno tím, jak to říkáte, než tím, co říkáte. Oznamte své sdělení pevně a sebejistě. Ukažte sebevědomí postojem a i vy sami se budete cítit víc v pohodě a v klidu.

4. Předstoupení před velké publikum může být stresujícím zážitkem. Zklidněte své nervy použitím vizualizace. Navíc vždycky můžete využít adrenalin ke svému prospěchu. Adrenalin zlepšuje vaši koncentraci a zvyšuje energii.

5. Pohyby vašich rukou můžou znejistit publikum, protože právě ony jsou prvním indikátorem nervozity. Zamaskujte tyto nebezpečné pohyby a přeměňte je ve smysluplná gesta.

6. Získejte pozornost publika tím, že ho překvapíte. Mnoho lidí se totiž automaticky přepne do režimu spánku těsně potom, co řečník přijde na pódium a vysloví své jméno. Možná, že můžete na začátku zmínit něco kontroverzního a provokativního...

Další tipy pro přípravu prezentací najdete v naší rubrice Prezentační dovednosti.

-jk-

Zdroj: Presentation Magazine - portál věnovaný prezetacím a veřejnému vystupování
Zobrazit přehled článků ze zdroje Presentation Magazine