Práce z domova = práce od nevidím do nevidím?

Práce na dálku funguje. Naopak se v posledních měsících spíše ukazuje, že větší výzvou než nedostatečná produktivita, je neschopnost lidí bojovat proti syndromu vyhoření. Tady jsou čtyři způsoby, jak si vypěstovat vhodné pracovní návyky pro home office.

Ilustrační snímek

1. Nastavte si striktně „pracovní“ dobu

Vytvořte si na každý pracovní den konkrétní harmonogram, kdy nepracujete a kdy jste přítomni pro kolegy a plnění pracovních povinností. Domluvte se se svým nadřízeným pracovníkem na podmínkách, které budou podporovat vaši produktivitu. Bez jasného řádu nebudete mít ani pevnou vůli odpovídat na emaily a zprávy v chatu nebo telefonáty.

Pokud budete mít ve volné nepracovní době zajímavé myšlenky, mějte vždy po ruce poznámkový blok nebo mobil, kam si je zaznamenáte a později se k nim vrátíte. Časem se pro vás tento režim stane rutinou, která vám umožní efektivně vyvažovat pracovní a osobní čas.

2. Vytvořte rituál po práci

Kromě nastavení stanovených hodin možná budete chtít vytvořit rituál, který bude signalizovat, že je právě po pracovní době. Může to být nastavený zvukový signál na mobilním zařízení nebo vyslovení speciální fráze, kterou se naučíte sami sobě říkat. Jsou to psychologické kotvy, které vám skutečně pomohou se mentálně od práce odpoutat, pokud je budete pravidelně používat.

3. Přejděte na jiné zařízení

Jakmile máte po pracovní době, odložte vaše pracovní nástroje. I přesto, že byste si chtěli například přečíst zprávy na internetu. Vyměňte raději pracovní notebook za mobilní telefon nebo tablet.

4. Jděte ven

Výzkumy ukazují, že nejvíce energie nám dodává taková přestávka, která nás přiměje změnit prostředí za přírodu. Pokud máte domácího mazlíčka nebo třeba rádi běháte, využijte alespoň jednou denně volný čas, abyste jej strávili venku. Velmi rychle zjistíte, jak se snižuje vaše hladina stresu a myšlenky se uvolňují.

 

Práce z domova dělá práci příliš snadnou na to, aby se stala vaším životem. Záměrné odpojení naopak může být tou nejproduktivnější věcí, kterou můžete pro sebe udělat.

 

 

-bb-

Zdroj: TED.com - nezisková organizace zaměřená na podporu „myšlenek hodných šíření“.
Zobrazit přehled článků ze zdroje TED.com