Cítíte se ochromení a stresovaní? Zaměřte se na organizaci času

Mnoho lidí v industrializovaném světě trpí tím, čemu se říká „klam zaneprázdněnosti“. Mají mylné přesvědčení, že mají méně času, než je tomu ve skutečnosti.

Ilustrační snímek

Od poloviny 60. let 20. století dělají američtí vědci průzkumy s využitím času. Díky tomu získali poměrně přesné znalosti o průměrných pracovních rozvrzích. Muži dnes pracují o 12 hodin méně týdně než v 70. letech. Ženy naopak pracují více, částečně proto, že více žen má zaměstnání na plný úvazek. Zároveň když si pracující matky ve výzkumu několik týdnů vedly časové deníky, zjistily, že mají ve skutečnosti se svými dětmi mnohem více času, než si myslely.

Výzkumy také ukazují, že když jste si nejste vědomi plynutí svého času, může to narušit vaši schopnost přijímat racionální rozhodnutí. Z tohoto důvodu vás pocit tlaku na čas může vést k tomu, že budete špatně rozhodovat o tom, jak jej využíváte – a to se může rychle stát začarovaným kruhem.

Lidé, kteří mají vysoké vnímání času a jsou si velmi dobře vědomi svých harmonogramů, mají ve skutečnosti sklon vyhradit si více času na svá hobby a další činnosti, kterým se chtějí věnovat. Tito lidé investují čas do rozjímání a přemýšlení, což jim dává pocit, že mají více času. Na druhou stranu lidé, kteří vnímají málo času, tráví více hodin sledováním televize nebo zdržováním se na sociálních sítích a častěji se dostávají do psychického presu.

Jak zlepšit vaše vnímání času

1. Sledujte své aktivity

Začněte tím, že si budete vést deník a budete sledovat své aktivity. Buď upřímní! Pokud jste strávili půl hodiny na Twitteru, zaznamenejte to. Pokud jste strávili 20 minut prohlížením bot online, zapište si to také. Tento deník nikdo neuvidí, jen vy. Čím čestnější budete, tím bude toto cvičení užitečnější.

Jakmile víte, kolik času pracujete, kolik strávíte na sociálních sítích a kolik máte volného času, můžete si začít klást důležité otázky, například: Kolik času chci strávit brouzdáním na sítích nebo e-mailu? Chci cvičit každý den? Kolik času by měla trvat večeře? Odpovědi na tyto otázky použijte k vytvoření pokynů pro sebe.

2. Vytvořte plán

Vytvořte si např. dva ideální plány, jeden na dny, které chcete trávit také sportem, a jeden na zbytek týdne. Možná se vám bude hodit vytvořit plán na všední dny a jiný na víkendy. Přizpůsobte denní plány podle preferovaných aktivit, které chcete daný den stihnout.

Ptejte se sami sebe: Jaké je ideální využití mého času na denní bázi? Vytvořte si seznam věcí, které byste chtěli dělat každý den, plus věci, které musíte dělat. Poté je rozložte do vašeho celého dne.

Takový plán je pouze návrh, neberte ho jako omezení. Je jisté, že se bude pravidelně měnit například podle schůzek s klienty nebo dalších aktivit. Pokud vám ale pomůže získat lepší kontrolu nad činnostmi, které chcete omezovat, získáte skutečně více času ve výsledku pro sebe.

-bb-

Zdroj: TED.com - nezisková organizace zaměřená na podporu „myšlenek hodných šíření“.
Zobrazit přehled článků ze zdroje TED.com