Risk, který vyšel! Konference EQUAL PAY DAY ONLINE zaujala!

1. ročník konference Equal Pay Day se navzdory omezením pohybu uskutečnil a byl mimořádně úspěšný. Organizátorky nepodlehly stereotypům, dokázaly tuto akci přesunout během pouhých dvou týdnů do online prostředí a realizovat ji v původně plánovaném termínu se všemi 21 vystupujícími. Díky podpoře partnerů a řečníků se tak podařilo zachovat drtivou většinu programu. Dvacítka významných osobností z byznysu i kultury se vyjádřila k tomu, jaká je role ženy v odpovědném byznysu.

equal pay day 2020
 • 11. ročník konference

 • 20 vystupujících, 1 moderátorka 

 • 7 hodin vysílání 

 • 300 účastníků a 1500 dalších na Facebooku

 • 7 členný realizační tým 

Konference se odehrála na platformě Zoom bez toho, aby ji technicky odbavila odborná firma. Celý program obsahově zajistilo a technicky odvysílalo 7 žen, a to přestože se fyzicky nemohly sejít a vše organizovaly ze svých domovů. Nejvyšší sledovanosti konference dosáhla při 298 účastnících, k tomu se přidaly ještě stovky dalších sledujících na Facebooku (1500 shlédnutí konference). Nahrávka konference je navíc k dispozici i pro zájemce, kteří se živého vysílání nemohli účastnit. Najdete ji na https://www.facebook.com/equal.pay.day.czech/

“Když se ženy spojí, dokáží neuvěřitelné věci. 11. ročník Equal Pay Day je toho důkazem. Na rozhodnutí jsme měly jen několik dnů. Důležité samozřejmě bylo také to, že nás podpořili všichni naši partneři a vystupující a šli s námi do velikého rizika, že se něco nepovede. Lékem na strach jsou odvaha a spolupráce, a za to všem, kteří se na úspěchu konference podíleli, děkuji,” říká Lenka Šťastná, prezidentka pořádající organizace Business & Professional Women CR.

A jaké jsou hlavní závěry konference? 

 • Stereotypy jsou v současné společnosti nepřípustný přežitek a luxus.

 • Společenská odpovědnost je aktuální téma, kterému organizace nevěnují dostatečnou pozornost. Je třeba si uvědomit, že efektivně zpracovaná politika společenské odpovědnosti vede ke zlepšení vztahů se zaměstnanci i zákazníky. Organizaci přináší přímé ekonomické benefity.

 • Společenskou odpovědnost je třeba zařadit mezi top priority managementu a dát jí patřičnou důležitost.

 • ČR má stále nevýhodné statistiky co do rovného odměňování žen a mužů, i když si většina společnosti myslí opak.

 • Diverzita – využívání různých životních zkušeností a pohledů je klíč k pochopení zákazníků a nastavení optimálních služeb a produktů, které kopírují aktuální potřeby. Firmy, které se tomuto konceptu brání získávají ve svým byznysu „slepou skvrnu“.

 • Je žádoucí, aby ženy byly součástí procesů rozhodování a měly vliv na vytváření veřejných i firemních politik.

 • Nový svět bude jiný - musíme změnit způsob, jakým pracujeme, jak komunikujeme, svoje pohledy na svět.

 • Současná doba přináší úplně jiné možnosti, změní se styl naší práce - budeme jednat efektivněji, rozhodování bude muset být výrazně rychlejší a strategičtější. Rychlost bude určitě tou největší změnou. Zaměřme se na skutečné cíle a neztrácejme čas planými diskuzemi.

 • Home office a práce skrze online prostředí je téma, o kterém se dlouho mluvilo a dnes se stává realitou, čeká se, že tato zkušenost promění představy o práci a vnitřní fungování organizací i zákazníků.

 • Není fér komunikovat o různých předpokladech žen a mužů, zkusme pro jednou přistupovat neutrálně, bez předsudků a představ. I žena může být v top managementu a je s podivem, že jsou ženy stále v menšině.

 • Společnosti, které mají ženy ve vedoucích pozicích, dosahují lepších finančních výsledků a jejich zaměstnanci jsou loajálnější. 

 • Spolupráce na plnění úkolů nám pomůže respektovat jeden druhého a je pro firmy i pro společnost ekonomicky výhodná. 

 • Podporujme sebevědomí žen při vstupu na pracovní trh, mluvme o tom, že si mají umět říct o adekvátní pracovní i finanční podmínky, ale s vědomím, že stále žijeme ve společnosti, která se nechová zcela férově a je třeba stále veřejné mínění v tomto směru edukovat.

 • Podporujme sebevědomí mužů, kteří se nebudou bát sebevědomých žen.

 • Kdy se dá předpokládat, že bude žena úspěšná? Když si bude věřit, bude znát své silné stránky, bude mít partnera nebo rodinu, o kterou se může opřít. 

Klíčových informací byla celá řada, v každém vystoupení zazníval apel, že téma Equal Pay Day je stále aktuální, a proto se již nyní začínají připravovat přípravy 12. ročníku konference, který se uskuteční 26. a 27. března 2021.

“Velmi  oceňuji, že vystupující obohatili téma konference také o aktuální zážitky a podělili se s námi o své náhledy na budoucí fungování svých firem. Velký dík patří realizačnímu týmu, který dokázal vlastními silami z domova zajistit téměř 7 hodin živého vysílání,“ dodává Lenka Šťastná a připomíná, že živě se ženy budou moci potkat 7. listopadu 2020 v Clarion Congress Hotelu Prague na Mentoringovém dni, který je také tradiční součástí akce Equal Pay Day. 

 

Business & Professional Women CR, z.s.  je veřejně prospěšná organizace, která sdružuje aktivní ženy, které chtějí dělat mnohem víc, než jen byznys. Organizace je součástí mezinárodní sítě BPW International, jež působí  již 90 let ve více než 100 zemích světa. Zakládající členkou organizace byla česká senátorka Františka Plamínková.

V ČR tuto organizaci založila v roce 2010 Lenka Šťastná s vizí, že když se ženy spojí, dokážou neuvěřitelné věci.