Firmy investují do bezpečnostních systémů, ale podceňují vzdělávání svých lidí

24. října 2016 začala v Praze jedna z nejvýznamnějších událostí roku v oblasti IT bezpečnosti, konference HackerFest 2016. Zúčastnění odborníci se shodli na tom, že firmy v ČR už chápou význam zajištění bezpečnosti svých dat i aplikací a investují nemalé prostředky do technologií. Často ale zapomínají na to, že je třeba investovat také do lidí, kteří s těmito technologiemi pracují.

Podle průzkumů jsou v současné době až dvě třetiny firem do značné míry závislé na IT, objemy nashromážděných dat se každoročně zvyšují o třetinu. Zajištění bezpečnosti dat a systémů vedení firem ve valné většině vnímají jako svou prioritu, investice do zabezpečení podle informací Gartner aktuálně meziročně narostly o 3,6 %.

Často ale zapomínají na investici do lidí, kteří s těmito systémy pracují, což drasticky snižuje jejich schopnost účinně se bránit i efektivnost vynaložených prostředků. Přitom krádež nebo poškození dat, případně pokus o ně, zažilo v posledním roce téměř 70 % firem.

William Ischanoe, Gopas

Vrcholoví manažeři si v současné době uvědomují, že investice do zabezpečení firemních dat a systémů jsou nezbytné. Málokdy ale pamatují také na to, že samotné systémy bez vzdělaných odborníků, kteří si udržují povědomí o aktuálních trendech a hrozbách, jsou neúčinné,“ říká William Ischanoe, produktový manažer kurzů oblasti IT bezpečnost.

Přednášky a prezentace předních odborníků na IT bezpečnost a etický hacking od nás i ze zahraničí jsou v letošním ročníku zaměřeny například to, jak útočí současní hackeři, která nebezpečí číhají v kyberprostoru, jaké jsou největší aktuální hackerské hrozby, nebo k čemu hackeři využívají ovládnuté počítače. Nejnovější informace z celosvětových fór a konferencí doplňují poznatky z reálné praxe i vlastní zkušenosti přednášejících odborníků a reálné ukázky technik.