Udržitelný leadership: Jak ze svého týmu dostat maximum, ale zcela ho nezadusit?

Tipy a rady týkající se managementu a leadershipu se ne vždy dostatečně věnují jednomu aspektu leadershipu – a sice jeho udržitelnosti. Je samozřejmě důležité snažit se ze svých dostat podřízených maximum, inspirovat a motivovat je k podávání toho nejlepšího možného výkonu a jít jim v tomto ohledu příkladem. Neméně důležité ovšem je nastavit si systém tak, aby byl dlouhodobě udržitelný a aby se z něho po čase pracovníci nebo samotný manažer nehroutili. V tomto článku si proto ukážeme, jak vypadá efektivní, ale zároveň udržitelný styl vedení, díky kterému bude váš tým podávat ty nejlepší možné výkony, aniž by ale docházelo k vyhoření, demotivaci nebo odchodu na straně pracovníků.

Ilustrační snímek

Naslouchejte podřízeným

Jak uvádí Forbes.com, každý manažer se může mnoho naučit od svých podřízených. Jejich podněty mohou poskytovat jedinečný vhled do dané problematiky. Ne každý manažer ale svým zaměstnancům naslouchá, a to je špatně.

Nezapomínejte na pauzy

Pracovat bez přestávek je ve výsledku kontraproduktivní. Každou hodinu byste si měli dát minimálně několikaminutovou přestávku. Vaše práce pak bude efektivnější, soustředěnější a kreativnější. Tuto samou myšlenku převádějte i na své podřízené a motivujte je k tomu, aby si během práce dávali přestávky.

Nebojte se delegovat práci

Delegace práce je zcela klíčová pro úspěch celého týmu. Nesmíte podlehnout představě, že vy sami dovedete všechno nejlépe, a musíte nastavit systém přerozdělování práce, který zvyšuje pracovní kapacitu celého týmu a umožňuje vám, coby manažerovi, věnovat se strategickému plánování.

Využívejte moderní technologie

Málo investic do nových technologií a softwaru může ve výsledku silně negativně ovlivnit výsledky celého týmu. Nezaostávejte za vývojem, zajímejte se o automatizace a využívejte výhody moderních technologií.

 

-mm-  

Zdroj: Forbes.com - prestižní americký časopis a web věnovaný obchodu
Zobrazit přehled článků ze zdroje Forbes.com