Trenér atletiky radí: Soustřeďte se na nejslabší hráče

Letošní rok bude velice náročný. Rozpočty se zkracují, očekávání naopak narůstají a manažeři jsou pod stále větším tlakem, aby dosahovali dobrých výsledků. Většina manažerů pracuje se silným, nikoli však hvězdným týmem, jehož členové se liší svým úsilím i dovednostmi. Vyhlídky na nové talenty navíc nejsou příznivé.

Jak zlepšit výkonnost takového týmu? Inspirujte se doporučeními Toma Donnellyho, trenéra na americké Haverford College, který vychoval řadu atletických šampiónů v poměrně omezených finančních podmínkách.

- Věnujte stejný čas nejrychlejšímu i nejpomalejšímu běžci. Chcete-li zvýšit výkonnost týmu, soustřeďte se na nejslabší členy. Každý, kdo tvrdě pracuje, si zaslouží vaše pozorné a pečlivé vedení.

- Snižujte tlak vytvářený výkonnostními požadavky tím, že přidáte perspektivu a zábavu. Povzbuzujte svůj tým maličkostmi, historií nebo vtipy. Vysvětlete jim, že nemohou udělat více, než se snažit vydat ze sebe maximum.

- Akceptujte nevyhnutelné neúspěchy a naučte se je rychle překonat. Pokud se vám nedaří, nerozčilujte se a neukazujte na nikoho prstem. Uznejte, že jiné týmy mohou být také úspěšné.

- Udělejte z výkonnosti týmu jeho odměnu. Vystavte své úspěchy ve své kanceláři.

-kk-

Zdroj: Harvard Business Review - zpravodajský portál vydavatelství přední americké obchodní školy Harvard Business School
Zobrazit přehled článků ze zdroje Harvard Business Review