Při hodnocení výkonnosti nemusíte mlčet

INNERGY, s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti INNERGY, s.r.o.

Vytisknout

Tak už je to zase tady. Je čas hodnocení výkonnosti. Chystáte se na pohovor se svým manažerem a v duchu si říkáte, co se asi o sobě dozvíte. Pamatujte, že hodnoticí pohovor by nikdy neměl být monologem manažera ani ponižujícím cvičením, kdy musíte na všechno kývat. Pokud nebudete souhlasit s některými aspekty hodnocení, ozvěte se. Nemusí to být nijak nepříjemné, naopak tím ukážete svou profesionalitu a přispějete k rozvoji své kariéry.

Server fastcompany.com doporučuje následující kroky, jak ukázat nadřízenému vás pohled na věc, aniž by se diskuse zvrhla v hádku nebo jste museli odcházet s pocitem křivdy.

1. Zachovejte klid

Vyslechněte si kritiku nadřízeného bez zjitřených emocí. Nesnažte se začít hned bránit. Až domluví, v klidu řekněte, že hodnocení je pro vás velmi důležité a přidejte otázku, zda si můžete popovídat o určitých bodech, s nimiž úplně nesouhlasíte.

2. Předložte příklady

Na pohovor byste si měli předem připravit soupis svých úspěchů za hodnocené období. Sepište příklady situací, kdy jste dosáhli mimořádných výsledků a angažovali se nad rámec svých povinností. Už jen tím, že budete mít své úspěchy sepsané, ukážete, že pohovor berete vážně a o své výkonnosti přemýšlíte.

3. Ujistěte se, že dobře rozumíte

Požádejte svého manažera o vyjasnění kritiky, kterou vám předkládá. Popište mu vlastními slovy, jak ji chápete. V této části konverzace se často ukáže, že když dva říkají totéž, není to totéž. Pokud vám manažer poskytne písemný zápis z hodnocení ještě před pohovorem, připravte si otázky předem.

4. Zlepšete vzájemnou komunikaci

Věci, které o sobě uslyšíte na hodnoticím pohovoru, by vás neměly překvapit. Pokud vás překvapí, komunikace mezi vámi a vaším manažerem nefunguje správně. Jestliže vás nadřízený během hodnoceného období nepozval na žádnou osobní schůzku, abyste si popovídali o vaší výkonnosti, navrhujte tyto schůzky sami. Ukažte, že máte zájem na sobě pracovat a chcete slyšet jeho zpětnou vazbu. Na každé schůzce si stanovte určitý dílčí cíl, co zlepšit do příští schůzky.

-kk-

Zdroj: Fast Company - portál předního amerického magazínu pro manažery
Zobrazit přehled článků ze zdroje Fast Company

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace