Poznejte z řeči těla, že se vás někdo snaží obelhat

Práce manažera týmu z velké části sestává z komunikace s lidmi. Manažer musí jednat se svými podřízenými, s nadřízenými, s obchodními partnery či kolegy. Umění vyjednávat je základem manažerských dovedností, a proto je důležité, aby manažer dovedl odhadnout, když se jej někdo snaží obelhat nebo s ním nějak manipulovat. Zde je několik tipů, jak z řeči těla vyčíst, že s vámi někdo nejedná čestně.

Ilustrační snímek

Oční kontakt

Jak uvádí Entrepreneur.com, oči jsou oknem do duše. Pokud vám někdo lže, většinou se to projeví na jeho očním kontaktu. Většinou začnou oči dotyčného člověka těkat a vyhýbat se vašemu pohledu. Anebo se dotyčný naopak snaží svoji lež zamaskovat a výsledkem je naopak příliš upřené zírání do vašich očí.

Změna v pohybech a chování

Lhaní se u většiny lidí (kteří nejsou psychopati) nějakým způsobem projeví na jejich řeči těla. U každého jsou ale tyto projevy jiné. Důležité je proto sledovat nikoliv konkrétní znaky, ale náhlé změny v řeči těla dotyčného. Pokud někdo běžně hodně gestikuluje, ale najednou má uzavřený postoj, stojí ztuhle a nemá sto se na vás podívat, měli byste zpozornět. A naopak.

Nervózní ťukání

Typickým znakem obelhávání jsou nervózní pohyby, kterými se dotyčný snaží podvědomě vyrovnat se stresem, který se v něm odehrává. U lhářů tak často můžeme vidět ťukání nohou nebo rukou, mačkání kloubů na rukou, hlazení krku nebo drbání se na hlavě.

Poznámka na závěr

Detekce lži pomocí neverbálních signálů není exaktní věda. Každý člověk je jiný a u každého se projevuje lhaní jinak. Navíc ne vždy se výše uvedené signály vážou zrovna ke lhaní. Dotyčný může být třeba nevyspalý, nervózní nebo z nějakého důvodu nesvůj. Pozorujte tedy spíše náhle změny v chování a věnujte jim pozornost, ale neočekávejte, že vždy 100% lež poznáte.-mm-

Zdroj: Entrepreneur.com - portál předního amerického časopisu pro podnikatele
Zobrazit přehled článků ze zdroje Entrepreneur.com