Pět vlastností vysoce produktivních lidí

Efektivita práce nemusí mít nutně co dočinění se vzděláním ani tvrdými dovednostmi daného jedince. Vysoce produktivní lidé si umí především dobře zorganizovat čas a práci a mají určité vlastnosti, které jim umožňují pracovat skutečně efektivně. Jak to dovedou? Zde je pět vlastností vysoce produktivních jedinců.

Ilustrační snímek

Tento seznam přinesl web Addicted2Success.com.

Zaměření pozornosti primárně na důležité, i když nepopulární úkoly

Je lidskou přirozeností vyhýbat se neoblíbeným úkolům a aktivitám. Proto, když před námi stojí několik úloh, si často jako první zvolíme tu jednodušší a snesitelnější, abychom si co nejdříve už něco odškrtli ze seznamu. Z hlediska efektivity práce je ale mnohem lepší a produktivnější se naopak soustředit ze všeho nejdřív na neoblíbené, ale důležité úkoly, které tak ihned smetete ze stolu a nemusíte se jimi nadále zaobírat.

Unitasking

Práce na více úkolech najednou zní jako zvyk, který vám pomůže navýšit vaši produktivitu. Opak je ale pravdou. Jestliže stále přeskakujete z jedné věci na druhou a nikdy se na žádnou z aktivit nesoustředíte zcela plně, jen těžko můžete podávat kvalitní pracovní výkon.

Plánování pracovního dne

Produktivní lidé jsou zvyklí si předem naplánovat, čemu hodlají nastávající pracovní den věnovat svou energii. Nezapomínají si také naplánovat „tiché hodinky“, tedy čas, který si vyhradí a kdy je nikdo neruší a při kterém mají čas v klidu pracovat na svých úkolech.

Humor a nadhled

Vysoké pracovní nasazení vyžaduje i určitý odstup. Jestliže budete práci brát příliš vážně, brzy vás začne frustrovat a stresovat. Udržujte si proto jistý nadhled a humor, který vám pomůže překonat kritické a stresové chvíle.

Ochota spolupracovat s ostatními a říct si o pomoc

Mnozí si myslí, že efektivní pracovník pracuje o samotě. Ti nejlepší pracovníci jsou ale většinou ti, kteří umí využít potenciál lidí kolem sebe a znásobit tak svou energii. Produktivní jedinci vědí, u kterých úkolů je záhodno říct si o pomoc, a nezdráhají se spolupracovat se svým týmem tak, aby kolektivně všichni dosáhli co možná nejlepších výsledků.

 

-mm-

Zdroj: Addicted2Success - web věnovaný osobnímu rozvoji a úspěchu v podnikání i životě
Zobrazit přehled článků ze zdroje Addicted2Success