Nejzábavnější TED talks všech dob

Léto je v plném proudu a vy si ve volných chvílích chcete odpočinout. Úplné nicnedělání však není váš styl. Pokud byste se rádi pobavili a zároveň dověděli něco nového, našli zajímavou inspiraci, máme pro vás tipy na krátká inspirativní videa, tzv. TED talks, která přinášejí zajímavá ponaučení, ale také vás zaručeně rozesmějí.

Mám 99 problémů… a obrna je jen jeden z nich

Toto vystoupení arabsko-americké komičky Maysoon Zayidové postižené mozkovou obrnou není žádný doják, jak by se mohlo zdát. Naopak velmi elegantně a vtipně popisuje dobrodružství, která zažila jako herečka, stand-up komička a bojovnice za práva postižených.

Video je k dispozici s českými titulky a dostupný je i český přepis.

Tohle se stane, když odpovíte na spam

Britský spisovatel a komik James Veitch se v tomto vystoupení zabývá podezřelými e-maily, které nám nabízejí tak výhodné věci, že jim bohužel mnoho lidí naletí. Popisuje, jak se rozhodl na takový mail odpovědět a několik týdnů vedl konverzaci se spammerem, který mu nabízel „výhodný“ obchod.

Video je k dispozici s českými titulky a dostupný je i český přepis.

Šťastné tajemství pro lepší práci

Americký psycholog Shawn Achor, ředitel společnosti Good Think Inc., která se zabývá výzkumem a aplikaci pozitivní psychologie, vysvětluje v tomto vystoupení, jak štěstí zvyšuje produktivitu. Dozvíte se v něm, jak vytrénovat svůj mozek tak, abyste byli šťastní a úspěšní.

Video je k dispozici s českými titulky a dostupný je i český přepis.

Školy ničí kreativitu

Toto video patří ke klasice TED talks a je také vystoupením s největším počtem shlédnutí vůbec (přes 40 milionů shlédnutí). Odborník na kreativitu a propagátor radikálních změn systému vzdělávání ve školách Sir Ken Robinson v něm hovoří o tom, jak vytvořit vzdělávací systém tak, aby podporoval, nikoliv podkopával, rozvoj tvůrčích schopností jednotlivců. Měli bychom přestat vychovávat jen dobré pracovníky a začít s rozvojem lidí, kteří budou schopni kreativně uvažovat.

Video je k dispozici s českými titulky a dostupný je i český přepis.

Inside the mind of a master procrastinator (V mysli mistra prokrastinace)

Toto vystoupení zatím nebylo přeloženo do češtiny, zabývá se však velmi aktuálním tématem prokrastinace. Populární blogger Tim Urban, který na sebe upozornil svým blogem s názvem „Wait But Why“ (Počkejte, ale proč) v něm popisuje, jak sám bojuje s odkládáním úkolů na poslední chvíli.

Video je k dispozici v originálním anglickém jazyce a přepisech v celkem 31 jazycích, mezi nimiž čeština zatím není.

-kk-

Zdroj: TED.com - nezisková organizace zaměřená na podporu „myšlenek hodných šíření“.
Zobrazit přehled článků ze zdroje TED.com