Ledvinky, sněhule a řetězy ne, make-up ano

V ideálním světě by lidé na pracovištích byli posuzování pouze podle toho, jak dobře pracují. Náš svět však tak nefunguje. To, jak se do práce oblékáme, vyjadřuje, jaký vztah k ní máme - zda ji bereme vážně, zda věnujeme pozornost detailům a víme, co se od nás daný den očekává. Existují zkrátka věci, které by profesionálové neměli nikdy nosit.

- Letní boty „Crocs". Tato obuv je vhodná na pláž, pro práci v garáži nebo na zahradě. Do kanceláře se nehodí. Existuje mnoho jiných stejně kvalitních a pohodlných bot s profesionálním vzhledem.

- Sněhule „Uggs". Tyto zimní boty připomínají spíše domácí obuv. Do kanceláře nejsou vhodné a už vůbec ne v kombinaci se zastrčenými kalhotami nebo minisukní. Volte raději decentní kozačky klasického vzhledu.

- Ledvinky. Ledvinky již dávno vyšly z módy a mezi doplňky profesionálů nepatří. Místo nich noste kabelky, aktovky nebo kufříky.

- Gumičky do vlasů. Z módy vyšly ve stejné době jako ledvinky. Jsou vhodné maximálně pro roztleskávačky. Volte raději kovové spony, skřipce nebo čelenky.

- Tepláky. Toto oblečení si schovejte do tělocvičny nebo na doma. V pracovním světě ukazují, že jste líní. Nenosí je ani pracovníci ve fitness centrech. Existuje celá řada jiného pohodlného oblečení.

- Legíny a elastické kalhoty. Tyto kalhoty jsou dobrou volbou na cvičení, nikoli však pro vaši nadcházející prezentaci. Ještě horší jsou výrazně barevné legíny nebo legíny se zipy. Profesionální je obléci si punčochy.

- Kožené kalhoty. Neměli byste přicházet do práce a působit, jako byste si právě dali několik panáků se svou rockovou kapelou. Chcete-li trochu okořenit své pracovní oblečení, zuvolte raději přiléhavější černé kalhoty z jiného materiálu.

- Tetování na obličeji. V tomto případě není nutné nic vysvětlovat. Prostě to nedělejte.

- Sametové nebo „šťavnaté" teplákové soupravy. Samet nepatří mezi materiály pro profesionální prezentaci. Stejně nevhodné je vzít si soupravu s nápisem „Juicy". Držte se pohodlného oblečení, které však bude působit profesionálně.

- Trička a nápisy. Může to sice být zábavné, trička s nápisy typu „nejlepší máma na světě" si však raději nechte pro doma. Triko bez nápisu vás uchrání vtipů a pozorování druhých.

- Příliš obnažené kůže. V profesionálním oblékání platí, že byste měli být zahaleni přibližně od klíčních kostí ke kolenům. Nikdo by neměl vidět vaše spodní prádlo. Ani příliš úzké oblečení není vhodné. Vždy noste to, co vám dobře padne.

- Příliš silný (nebo žádný) make-up. Ženy s make-upem (možná je na místě říci bohužel) získávají v byznysu lepší pozice a vyšší platy. Ať už se nám to líbí, nebo ne, žijeme ve společnosti, která nás soudí podle vzhledu. Make-up by však měl být decentní a odpovídat zvolenému oblečení.

- To, co jste na sobě měli včera. Stejné oblečení několik dní po sobě nepůsobí profesionálně a vede ke vzniku pomluv o tom, co jste včera dělali. Nenoste proto úplně to samé jako včera, změňte alespoň košili.

- Lesklé korálky na oblečení. V malém množství mohou ozdobit například jednobarevnou blůzu. Ve větším množství však působí lacině. Chcete-li něco blýskavého, zvolte raději hodinky, náušnice nebo náhrdelník.

- Žabky. Opět jsou to boty vhodné pro pláž nebo procházku se psem. Zkuste si pohled z druhé strany - chcete se dívat na prsty u nohou svých kolegů? Existují vhodnější druhy sandálů.

- Příliš mnoho šperků. Velké a cinkající šperky obtěžují okolí. Volte proto vždy pouze jeden náhrdelník.

- Sportovní dresy. Vaše nadřízené více zajímá, jak pracujete, nikoli, jakému týmu fandíte. Logo oblíbeného klubu můžete nosit maximálně na klopách nebo se obléci jen do jeho barev.

- Pokrývky hlavy. Kšiltovky, pletené čepice, barety apod. do kanceláře nepatří. Něco jiného je, když v zimě pracujete venku. Jinak však v čepici nepůsobíte důvěryhodně.

- Dlouhé nehty. V profesionálním prostředí by vám nehty nikdy neměly bránit v plnění vašich úkolů. Zásadní je, aby se za nimi neudržovala špína.

- Špinavé, pomačkané nebo roztrhané oblečení. Takový výběr dává jasně najevo, že se o svou práci nezajímáte. Držte se rad svých maminek a používejte pračku, žehličku a dobré krejčí.

- Řetězy v kapsách. Už nejste na střední škole. Pokud tuto pomůcku používáte k ochraně peněženky, vyměňte ji raději za zapínací nebo náprsní kapsu.

- Třpytky. Kromě toho, že se všude zachytávají, jsou stejně problematické jako lesklé korálky. Nepoužívejte je ani jako oční stíny.

- Sluneční brýle. Nikdy je nenoste uvnitř. Chcete-li maskovat kocovinu, zvolte raději aspirin, kávu a sprchu. Brýle na vás vždy více upozorní, navíc s podezřením, že něco skrýváte.

- Zvířecí potisk. Nepřehánějte to s výběrem a kombinacemi zvířecích vzorů. Vždy volte jen jeden kus oblečení nebo doplněk s tímto vzorem.

- Kraťasy. Delší kraťasy mohou být v pořádku, jakmile však budou odkrývat většinu vašich nohou, je to špatně. Dodržujte maximální délku kolem kolen.

-kk-

Zdroj: HR Guru - on-line komunita pro odborníky na lidské zdroje, jeden z projektů společnosti Monster Worldwide
Zobrazit přehled článků ze zdroje HR Guru