Jak zklidnit nervy před psychicky náročnou událostí?

Čeká vás důležitá prezentace nebo výstup na konferenci? Setkáváte se se svým nadřízeným nebo třeba s novým týmem, který máte vést. Pak je zcela normální, že se před samotnou událostí dostáváte do stresu, zvedá se vám tlak i srdeční tep, jste neposední a cítíte se nervózně. Existují ale jednoduché techniky, které vám spolehlivě pomohou se uklidnit.

Ilustrační snímek

Dýchací cvičení

Podle Psychology Today můžete efektivně správným dýcháním zpomalit svůj tep a uklidnit se. Klíčem je dýchat klidně a vydechovat dvakrát déle, než nadechovat. Ideálně počítejte do pěti při nádechu a do deseti při výdechu.

Fyzická aktivita

Jedním ze způsobů, jak uvolnit stres a dodat tělu endorfiny, je například ráno před danou událostí vykázat náročnou fyzickou aktivitu, například běh, kruhový trénink nebo cokoliv, co vás fyzicky unaví. Po náročné fyzické aktivitě se dostaví uklidnění, uvolnění a vyplavení hormonu štěstí.

Poslouchání oblíbené hudby

Správně zvolená hudba vás dokáže efektivně naladit a uklidnit. Spolehněte se na vámi osobně oblíbené a časem prověřené písně a melodie, které na vás působí pozitivním dojmem.

Vystavení se studené vodě

Dejte si ledovou sprchu a uvidíte, že se okamžitě uklidníte. Při kontaktu s ledovou vodou se totiž nejprve vyplaví stresové hormony, ale pokud sprchu chvíli vydržíte, po jejím ukončení se vám do těla naopak vyplaví uklidňující hormony, díky kterým se dostanete do klidné a pozitivní nálady.

Mindfulness

Jedním ze způsobů, jak přímo při prezentaci nebo jednání nebýt nervózní a odvést vaši pozornost od celé stresové situace, je soustředit se na nějaký detail a ve vaší mysli ho do podrobna prozkoumávat. Jedná se o techniku z metodiky zvané mindfulness. Například se zaměřte na jednoho z diváků a postupně očima zjišťujte, jaké má brýle, vlasy, oblečení a podobně.

 

-mm-

Zdroj: Psychology Today - americký portál a komunita odborníků z oblasti psychologie
Zobrazit přehled článků ze zdroje Psychology Today