Jak jsou na tom ženy podnikatelky

Jak jsou na tom ženy podnikatelky

Podle mezinárodní studie „Global Entrepreneurship Monitor 2004“, které se zúčastnilo 34 zemí světa, představují ženy 41 procent všech podnikatelů. Studie, jíž u příležitosti Mezinárodního dne žen zveřejnilo Centrum ženského vůdcovství americké obchodní školy Babson College, zdůrazňuje důležitou roli, kterou ženy v podnikatelském prostředí hrají.

Ve zkoumaných zemích začalo v roce 2004 podnikat přibližně 73 milionů lidí, z čehož 30 milionů představovaly ženy. Průměrný ukazatel četnosti ženského podnikání zaznamenal nejvyšší hodnotu 39,1 % v Peru a nejnižší hodnotu 1,2 % v Japonsku. Ve všech zemích tak zůstávají v podnikání aktivnější muži. K podnikání inspirují ženy možnosti, stejně tak jako muže. Povzbuzuje také znalost jiných podnikatelů a důvěra ve vlastní znalosti a zkušenosti. V chudších a středně bohatých zemích začínají ženy podnikat ve 25 až 34 letech, v bohatých pak po 35. roce.

Ve srovnání s muži začínají ženy podnikat s nižším vstupním kapitálem a jejich podnikání vykazuje pomalejší růst. Tíhnou k podnikání se známou technologií a na zavedených trzích. Jsou také citlivější vzhledem k podmínkám lokálního prostředí.

-kk-
Zdroj: Newswise - americký informační portál pro novináře z oblasti lidských zdrojů, obchodu a vědy
Zobrazit přehled článků ze zdroje Newswise