Jak coby manažer podávat maximální výkon, ale nezhroutit se z toho

Každý ambiciózní člověk se snaží zlepšit svůj pracovní výkon a zvýšit svoji produktivitu. I když je zdravé snažit se neustále zlepšovat, důležité je netlačit na pilu a nezvyšovat svoji produktivitu na úkor well-beingu a psychické pohody. Jak se zlepšovat udržitelným způsobem? Proč by se neměli manažeři přepínat a jak zvýšit svoji produktivitu, aniž by vám hrozilo vyhoření?

Ilustrační snímek

Pokud nepracujete udržitelně, hrozí vám vyloženě fyzické nebezpečí

Jak uvádí pro web ManagementToday Emma Harrisová, CEO britské společnosti Glow London, příliš vysoké pracovní tempo ji skoro zabilo. Jelikož se neustále soustředila na čím dál lepší výkony, dopracovala to až k totálnímu kolapsu a infarktu. Až poté si byla nucena uvědomit, jakému stresu a náporu své tělo vystavovala, a rozhodla se začít pracovat udržitelně.

Jaká rizika vám hrozí?

Pokud se snažíte o maximální pracovní nasazení a výkon, ale činíte tak na úkor zdraví a udržitelnosti, hrozí vám řada komplikací. Od vyšší chybovosti, přes stres a psychické problémy až po psychosomatické choroby či vyhoření.

Jak zvýšit svoji pracovní produktivitu, ale zůstat v klidu?

Existuje několik tipů, jak se můžete dlouhodobě zlepšovat v práci, ale zároveň zůstat v klidu a pracovat udržitelně.

  • Vnímejte své zdraví jako prioritu. Dlouhodobý stres na vás má negativní vliv. Ten většinou můžete pozorovat sami na sobě – přejídání nebo naopak nechuť k jídlu, zvýšený tlak, zvýšená tepová frekvence. Nastavte si svůj pracovní režim tak, abyste se situacím, které ve vás stres vyvolávají, co možná nejvíce vyhýbali.

  • Naučte se delegovat práci. Řada manažerů má ten problém, že neumí (nebo není ochotno) dostatečně delegovat svoji práci. Nastavte efektivní systém předávání práce vašim podřízeným a ulehčíte si tak život.

  • Zaměřte se na skutečně kvalitní zefektivnění vaší práce. Mnoho manažerů se snaží produktivitu svého týmu navyšovat kvantitativně. Nutí podřízené víc vydělávat, stihnout více práce, trávit v práci více času. Zkuste se ale místo toho zaměřit na to, aby si váš tým osvojoval nástroje, které jim skutečně pomohou toho stihnout víc a pracovat efektivněji, ale v kratším čase a s menším úsilím.

  • Udržitelnost především. Všechny změny, které v pracovních procesech svého týmu děláte, dělejte s přihlédnutím k udržitelnosti. Nikdy nedělejte náhlé ad-hoc změny kvůli aktuální situaci, ale spíše vždy přemýšlejte, jestli je daná změna skutečně potřeba, jestli obstojí i v budoucnosti a jestli vašemu týmu pomůže dlouhodobě pracovat efektivněji.

 

-mm-

 

Zdroj: Management Today - portál britského manažerského magazínu
Zobrazit přehled článků ze zdroje Management Today