Amerika zavádí čtyřdenní pracovní týden

Vláda kanadské provincie Nové Skotsko nedávno přikročila ke zkrácení pracovního týdne o pátek. Vidí v tom úsporu energie a snížení obejmu automobilové dopravy, což by mělo přispět k boji proti globálnímu oteplování a růstu cen pohonných hmot.

Podobné iniciativy již zavedlo několik amerických států, zejména Utah, kde tisíce státních zaměstnanců začnou tento měsíc pracovat jen čtyři dny v týdnu a jiní již pracují 10 hodin denně po čtyři dny v týdnu již několik let.

Od iniciativy s názvem „Working 4 Utah“ se očekává úspora 3 milionů dolarů ročně na energiích. Stejně pracovat začalo minulý měsíc i 2500 městských úředníků v Birminghamu v Alabamě a od příštího měsíce se k nim přidá například i Wayne County ve státě Severní Karolina.

Zajímavé na těchto amerických iniciativách je, že nejsou jen o úsporách energie a peněz. Studie ukázaly, že jsou populární u zaměstnanců i manažerů, kteří jsou v práci spokojenější a mají menší tendenci k odchodu. Zavést čtyřdenní pracovní týden se chystají i státy Aljaška, Arkansas, Idaho a Nové Mexiko. Bude to tedy opatření, které si v budoucnosti vyžádá velkou pozornost.

-kk-
Zdroj: Management Issues - britský portál s novinkami, analýzami a názory z oblasti managementu
Zobrazit přehled článků ze zdroje Management Issues