Jsme díky Googlu hloupější?

Vytisknout

Počítače a internet mění povahu lidské paměti. Vyplývá to alespoň ze studie psychologů z amerických univerzit s názvem Google Effects on Memory, která byla publikována v odborném časopise Science. Ukázalo se, že lidé, kteří dostanou obtížné otázky, mají dnes automatickou tendenci myslet na počítač. Jakmile vědí, že odpovědi najdou i později na počítači, špatně si již vybavují odpovědi. Naopak si více vybavují, kde odpovědi hledat. Znamená to, že internet funguje jako tzv. transakční paměť, na kterou spoléháme, že si „pamatuje za nás“.

To, že si lidé více pamatují umístění informací než jejich samotný obsah, neznamená, že by se jejich paměť zhoršovala. Vedoucí studie Betsy Sparrowová z Columbia University vysvětluje, že si takto zkrátka organizujeme informace v dosažitelnější podobě. „Nemyslím si, že by nás Google dělal hloupějšími – pouze měníme způsob, jímž si pamatujeme věci...“ shrnula Betsy Sparrowová.

-kk-

Zdroj: BBC - zpravodajský server BBC
Zobrazit přehled článků ze zdroje BBC
Štítky: Internet a e-mail
Chcete tento článek umístit na Váš web nebo do tištěného časopisu? Bližší informace se dozvíte zde.

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace