Ženy mohou být brilantními expertkami na data

Od analýzy velkých dat až po vytváření aplikací nebo používání algoritmů strojového učení třeba k rychlému objevení účinných léčebných postupů pro COVID-19... Poptávka po datových expertech s různým zaměřením stále roste.

Ilustrační snímek

Přestože společnost Glassdoor řadí od roku 2015 každoročně pracovní pozice v oblasti datové vědy mezi 10 nejlepších pracovních míst v Americe, v této oblasti bohužel stále dominují muži. Firmy často ani nedokáží přilákat ženské talenty, a tak vstup do této sféry může být zpočátku těžší. Tady jsou čtyři věci, které je dobé vědět, když se touto cestou vydáte.

1. Zaměřte se na skutečné příležitosti

Spíše než na různé otevřené obecné online kurzy nebo soutěže se zaměřte na příležitosti, jak se zapojit do konkrétních projektů a úkolů v datové oblasti, která vás zajímá a rozvíjí vaše stávající pemzum znalostí.

Alicia Frame, Lead Product Manager and Data Scientist ve společnosti Neo4j uvádí, že po dokončení doktorátu pracovala jako vědkyně v bioinformatice pro velkou chemickou společnost a dobrovolně se ujala úkolu sestavit řídicí panely a sady nástrojů pro prediktivní modelování. Díky tomu se postupně dostala do oblasti, kde se pohybuje dnes.

2. Nebojte se dělat pohyby nebo posunout svou kariéru horizontálním směrem

Možná máte vystudovanou ekonomiku, matematiku nebo třeba biologii a máte pocit, že nejste dostatečně kvalifikovaná pro dnešní požadavky na datové vědce. Neobávejte se toho. Existuje spousta míst, která hledají různé kombinace znalostí a dovedností, a řada z nich je ochotna vás také dále rozvíjet.

„Původně jsem chodila na univerzitu, abych se stala bioložkou, ale nebyla jsem v tom moc dobrá. Vždycky jsem byl dobrá spíše v psaní kódu, který analyzoval moje data a budoval matematické modely, které popisovaly vzorce, které jsem očekávala. Asi v polovině mého doktorátu jsem si uvědomila, že mohu pokračovat v práci, kterou jsem milovala, na plný úvazek,“ uvádí Alicia Frame.

3. Buďte vždy připravena

Nezapomeňte vytvořit portfolio projektů, které předvedou vaše zkušenosti. Buďte připravena umět vysvětlit otázku nebo problém, jak jste jej vyřešila (v jednoduchém jazyce i technicky), jaká byla obchodní hodnota a jaké byly vaše konkrétní příspěvky. Na schůzky vždy přineste notebook.

4. Zostřete své měkké dovednosti – dovedou vás dále, než si myslíte

Vzhledem k charakteru odvětví Data Science mnoho lidí zapomíná, že je důležité pracovat také na „měkkých dovednostech“, jako je například aktivní naslouchání. Síťování a budování vztahů s ostatními je dalším klíčovým prvkem pro úspěšnou kariérní dráhu. Snažte se poznat každého, s kým pracujete, a poznejte jejich individuální talent. Díky tomu budete vždy mít přehled o tom, s kým se spojit, když potřebujete řešit konkrétní problém. Péče o vztahy vytváří důvěru a respekt, který na pracovišti i mimo něj často chybí.

 

Neexistuje jeden dokonalý způsob, jak být datovou vědkyní. Dobrá zpráva je, že není lepší čas, kdy do tohoto oboru vstoupit než v této době.

 

-bb-

Zdroj: InformationWeek - portál předního amerického magazínu InformationWeek věnovaný moderním technologiím a byznysu
Zobrazit přehled článků ze zdroje InformationWeek