Výkonný ředitel a správní rada - spolupráce, odpovědnost a výkonnost

Image Lab s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti Image Lab s.r.o.

Vytisknout

Pokud se podíváme na odborné publikace, zjistíme, že největší pozornost je dnes soustřeďována na efektivitu managementu při vytváření výnosů a udržování vysoké produktivity. Dalším významným bodem je výkonnost ředitele podniku. Pokud ten nesplní očekávání, bývá zpravidla vyměněn – jeho partnerem je však správní rada, která rovněž „stojí u kormidla“. Aby plnila svoji roli, musí být schopna aktivního vedení, spolupráce a partnerství s výkonným ředitelem. S tím sdílí tři hlavní odpovědnosti – zajišťuje udržování strategického směřování, monitoruje výsledky strategických iniciativ a sleduje klíčové ukazatele výkonnosti a dohlíží na mechanismy vlastního fungování.

Pokud je byť jen jedna z povinností zanedbávána, dochází k nerovnováze a špatnému řízení. To se týká strategické oblasti – zde je rada zplnomocněna a odpovědna za reprezentování akcionářů a ovlivňuje investice kapitálu a důležitá rozhodnutí. Je proto běžným a doporučovaným postupem, pokud ne přímo povinností ředitele znát názor jejích členů. Někdy řekne ředitel správní radě: „Prostě nám věřte.“ Problém se však netýká důvěry, ale zodpovědnosti. Další oblastí je nerovnováha v dosahování krátkodobých i dlouhodobých cílů - zde by neměla správní rada ignorovat budování organizace z dlouhodobého hlediska - je důležité rozvíjet pracovníky, management i kulturu organizace.

Třetí oblast se týká mechanismů fungování správní rady z praktického hlediska, čemuž byla v poslední dekádě věnována malá pozornost. Způsob jejího jednání může mít vedlejší dopad, který je někdy těžké na první pohled zaznamenat. Odpovědnost za výkonnost začíná na samotné špici vedení – jeho součástí je také správní rada.
Zdroj: The CEO Refresher - americký server věnovaný managementu
Zobrazit přehled článků ze zdroje The CEO Refresher

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace