„Šediví nomádi“: Proč jsou důchodci na volné noze budoucností pracovního trhu

V poslední době se začal v souvislosti s tématem proměňování pracovního trhu objevovat termín „šediví nomádi“ (v angličtině „grey nomads“). Tento termín odkazuje na pracovníky na volné noze, kteří zároveň již dosáhli důchodového věku. Jedná se skutečně o trend, který bude brzy hrát významnou roli v pracovním trhu?

Ilustrační snímek

Kde se „šediví nomádi“ vzali?

Podle Customer Think je trend šedivých nomádů logickým pokračováním trendu „nomádské“ práce jako takové. Jako „digitální nomádi“ se nazývají lidé, kteří pracují převážně na dálku a kteří u práce mohou cestovat a pracovat odkudkoliv. Tito pracovníci tak často spolu s prací cestují nebo pracují ze vzdálených destinací a nejsou ukotveni na jednom místě.

„Šediví nomádi“ jsou pak lidé, kteří dosáhli důchodového věku a pracují primárně na dálku. Jsou to často bývalí zaměstnanci firem na hlavní pracovní úvazek, kteří po odchodu do důchodu přešli na částečný úvazek, dohodu nebo živnostenský list a působí dál jako konzultanti. Za nárůstem jejich počtů tak stojí stárnutí populace, technologický pokrok umožňující práci na dálku i narůstající flexibilita pracovních úvazků.

Proč bude počet důchodců pracujících na volné noze přibývat

Tím, jak se posunuje věk odchodu do důchodu, bude na trhu práce i více lidí ve věku, který bychom dnes nazvali důchodovým. Technologický pokrok, díky kterému se z práce na dálku stala mnohem běžnější záležitost než dříve, pak umožňuje i starším pracovníkům skloubit práci s jejich specifickými potřebami, preferencemi nebo zdravotními omezeními.

A právě z těchto důvodů bude počet „šedivých nomádů“ v budoucnu jenom narůstat.

Důvody, proč by o šedivé nomády měly firmy usilovat

A proč je třeba se o tomto tématu bavit a proč by měli „šedí nomádi“ zaměstnavatele zajímat? Protože firmy by se měly začít snažit o tyto pracovníky usilovat, a to z těchto dobrých důvodů:

  • Zkušenosti a know-how. Starší pracovníci mívají mnoho zkušeností, vidí věci v širším kontextu než jejich mladší kolegové a mají také specifické know-how.
  • Flexibilita. Pracovníci na volné noze obecně bývají flexibilnější a mohou dle potřeby a dohody v určitých obdobích například pracovat méně nebo více hodin.
  • Loajalita a spolehlivost. Pracovníci důchodového věku nemívají tak často ambice hledat nového zaměstnavatele a nové příležitosti jako jejich mladší kolegové. Jsou to také velmi spolehliví pracovníci.
  • Důvěryhodnost. V očích klientů i obchodních partnerů může být zkušený pracovník často důvěryhodnější než kupříkladu mladí absolventi.

 

-mm-

Zdroj: CustomerThink - americký portál zaměřený na péči o zákazníky
Zobrazit přehled článků ze zdroje CustomerThink