Home office už napořád? Nejvíce by na něj doplatily restaurace, výrobci papíru či dodavatelé formálního oblečení

Většina zaměstnanců si home office pochvaluje a průzkumy Leibnizova Centra pro Evropský Ekonomický Výzkum (ZEW) a IFO institutu ukazují, že mnoho firem plánuje v častějším využívání práce z domova pokračovat i po skončení koronavirové krize. To, co pro miliony lidí znamená vítanou změnu, ale může být pro řadu dodavatelů a poskytovatelů služeb likvidační.

Ilustrační snímek

Mezinárodní úvěrová pojišťovna Atradius identifikovala odvětví, jež jsou z tohoto pohledu nejohroženější.

Z analýzy vyplývá, že riziko nedobytných pohledávek v důsledku širokého využívání home office vzrostlo nejen u majitelů kanceláří, ale i v dalších oblastech podnikání navázaných na kancelářskou práci.

Minulé měsíce ukázaly, že práce z domova je výhodnější a mnohdy efektivnější pro obě strany – firmy i zaměstnance. Výrazný pokles produktivity práce, kterého se mnozí zaměstnavatelé obávali, až na výjimky nenastal.

Příznivý vývoj na jedné straně s sebou ovšem nese i rizika pro odvětví průmyslu a služeb přímo závislá na velkém počtu zaměstnanců dojíždějících za prací.

V první řadě jde zejména o majitele a pronajímatele kancelářských prostor. Řada firem v posledních měsících zjistila, že díky využití home office nebude do budoucna nutné využívat kanceláře pro tolik zaměstnanců jako dosud. Úspory na nájemném však budou chybět investorům, kteří jsou na výnosech z pronájmu závislí. Investoři si zvykli na atraktivní výnosy z realitního trhu v České republice, které se však nebudou opakovat. Konečný dopad se bude lišit v závislosti na lokalitě, dá se ale předpokládat, že někteří majitelé kanceláří budou rizikem platební neschopnosti vážně ohroženi.

Méně obědů v restauracích i papíru do tiskáren

Trvale prázdné kanceláře by podle zjištění pojišťovny Atradius způsobily dramatický propad tržeb provozovatelů jídelen a restaurací v administrativních čtvrtích, a to především proto, že by dlouhodobě prodávali podstatně méně obědů. 

Analýza pojišťovny Atradius dále ukázala, že problémy se hromadí i v papírenském průmyslu. Práce z domova totiž výrazně urychluje proces digitalizace procesů, při kterých byl dosud stále ještě používán papír. Jistou naději pro výrobce slibuje orientace na papírové obaly, které mají nahradit plasty a také zvyšující se zájem o obaly pro online zásilky.

Klesá také poptávka po společenském oblečení. Například v Německu hodnotí Atradius textilní průmysl jako jedno z nejohroženějších odvětví, ve kterých může rychle dojít ke vzniku platebních neschopností. Očekává se, že hrubá přidaná hodnota u tohoto odvětví letos klesne meziročně o 13 %. Klesající trend přitom byl u tohoto odvětví patrný i v předchozích letech.

ICT na vzestupu

Prospěch z trvale se rozšiřující práce z domova naopak bude mít odvětví informačních a komunikačních technologií, které jako jedno z mála zažívá nárůst tržeb v oblasti prodeje laptopů, mobilních telefonů, pevných telekomunikačních zařízení, softwaru nebo z řešení poskytujících přenos dat.

Mezi vítězi budou také společnosti, které nabízejí produkty a služby pro domácnosti, protože mnoho domácích pracovišť musí být kvůli práci z domova opraveno a dovybaveno.

Další analýzy společnosti Atradius naleznete na webových stránkách na adrese: www.atradius.cz v sekci Publikace.