4 tipy, jak si udržet pozitivní přístup i za doby krize

Pandemie koronaviru není jediná krize, kterou budete muset během svého profesního života projít. Každý dobrý manažer by měl být schopen efektivně fungovat i za krizových situací. A právě ve chvílích, kdy se optimismu a inspirace lidem nedostává, by jim měl motivaci dodat jejich lídr. A k tomu je zapotřebí, aby především on sám neztrácel v kritických chvílích optimismus. Zde jsou čtyři tipy, jak si i za nepříznivých okolností stále udržet optimismus a pozitivní přístup.

Ilustrační snímek

Nejednejte impulzivně a emotivně

Podle blogu Briana Tracyho platí, že člověk má instinktivní tendenci na nenadálé události a krizové situace reagovat emotivně a reflexně. Pokud ale budou vaše reakce takto impulzivní, aktivujete tím stresovou reakci vašeho organismu, nebudete schopni přemýšlet jasně a můžete snadno propadnout zoufalství. Zkuste se tedy vždy tváří v tvář krizi zastavit, rozmyslet si, co budete dělat, a pokuste se uvažovat racionálně.

Rozdělujte problémy to menších úseků, které jsou zvládnutelné

Pokud čelíme nezměrnému problému, který nás pohlcuje, je jasné, že udržet si optimistický přístup je téměř nemožné. Jestliže tedy řešíte nějaký komplexní problém, vždy ho rozdělte na menší, zvládnutelné části. A tyto části definujte, pochopte a následně řešte jeden po druhém.

Plánujte dopředu a mějte připravené krizové scénáře

Nejlepším způsobem, jak nepropadnout při krizi zoufalství, je být na krize připraven. Když budete mít věci pod kontrolou, výrazně tím zlepšíte své vyhlídky. Vždy tedy plánujte scénáře a postupy i pro krizové situace, které teoreticky mohou v budoucnu nastat. A když pak nějaký problém skutečně nastane, budete mít předem připravený plán, jak postupovat, což dodá vaší motivaci a vnímání celé situace požadovanou vzpruhu.

Neberte si pokud možno nic osobně

Je samozřejmé, že za krize člověk začne přemýšlet nad tím, co mohl udělat jinak a jak se dalo krizi vyhnout. A nezřídka takový člověk začne i obviňovat sám sebe. Ač jsou sebereflexe a schopnost poučit se z chyb pro rozvoj jednotlivce velmi důležité, měli byste v každém případě zaujímat nezaujatý postoj a nebrat si nic z toho, co se děje, osobně.

 

-mm-

Zdroj: BrianTracy.com - blog předního světového odborníka na rozvoj lidského potenciálu a osobní efektivity
Zobrazit přehled článků ze zdroje BrianTracy.com