Do not avoid difficult conversations

Nevyhýbejte se obtížným rozhovorům

While at work, everybody has to address difficult conversations with his colleagues, subordinates or even superiors. Whether the conversations relate to work issues such as performance problems, or something more personal, we are often afraid of them. We try to avoid such conversations, which often backfires on us. Therefore, try the following recommendations to find the courage to initiate difficult conversations published on trainingjournal.com.

First of all, you must know what you want to achieve, what result is worth initiating the difficult conversation. At the same time, consider what gives you the permission to initiate it and think about how the the other person will feel the situation. When you are really sure that you are doing the right thing, consider when the best time for the conversation will be. It is not always strategic to notify others in advance that you want to talk with them about something uncomfortable. In other cases, scheduling an appointment is better.

Listen and look for solutions

Try to find something positive on the whole situation, not to be only negative. It e.g. often happens that good intentions do not end well. It is very important to listen to what the other person says. Briefly tell him or her what you want to talk about and listen to his or her opinion. Be careful not to focus on your speech so much that you will not hear what he or she says. Express your expectation that the conversation may be unpleasant, but you believe that it will help both of you.

Once you have resolved to initiate the difficult conversation, be open. Talk about your real feelings and honestly describe how you think the situation should change. Keep your tone conversational, not judgmental. There is no point in blaming somebody, focus on finding a solution.

-kk-

    Nevyhýbejte se obtížným rozhovorům

    Každý z nás musí v práci řešit obtížné rozhovory s kolegy, podřízenými nebo i nadřízenými. Ať už se jedná o čistě pracovní záležitosti, jako jsou například problémy s výkonností, nebo něco více osobního, většinou máme z takových rozhovorů strach. Snažíme se jim vyhýbat a ve výsledku se nám to vymstí. Zkuste proto následující doporučení, jak sebrat odvahu a pustit se i do náročných rozhovorů, které zveřejnil server trainingjournal.com.

    V první řadě musíte vědět, čeho chcete dosáhnout, jaký výsledek vám stojí za to, abyste iniciovali náročný rozhovor. Zvažte také, co vám dává oprávnění k tomu, abyste jej iniciovali a přemýšlejte o tom, jak se na věc bude dívat druhá strana. Až si budete opravdu jisti, že děláte správně, zvažte, kdy bude pro rozhovor nejvhodnější doba. Ne vždy je totiž strategické předem upozorňovat ostatní na to, že chcete mluvit o něčem nepříjemném. Jindy je naopak lepší domluvit si předem schůzku.

    Naslouchejte a hledejte řešení

    Snažte se na celé situaci najít něco pozitivního, nebýt pouze negativní. Často se například stává, že dobrý úmysl nedopadne dobře. Velice důležité je poslouchat, co říká druhá strana. Stručně řekněte, o čem chcete mluvit, a vyslechněte její názor. Dávejte si pozor, abyste se tak nesoustředili na svou řeč, že nebudete vnímat, co říká. Vyjádřete své očekávání, že nesledující hovor může být nepříjemný, ale vy věříte, že pomůže oběma stranám.

    Když už jste se obtížnému rozhovoru odhodlali, buďte otevření. Mluvte o svých skutečných pocitech a upřímně popište, jak si myslíte, že by se situace měla změnit. Držte se popisného tónu, snažte se nehodnotit. Nemá smysl nikoho obviňovat, zaměřte se na řešení.

    -kk-

    Zdroj: Training Journal - web britského magazínu zaměřeného na vzdělávání dospělých
    Zobrazit přehled článků ze zdroje Training Journal