Google wants employees back in the office. Is this the right decision?

Google chce po zaměstnancích, aby se vrátili do kanceláře. Je to správně?

Google employees are returning to the office. At least partially. They are now required to attend the workplace physically three times a week. What is the outlook for office workers? Is the Google hybrid model correct if some surveys show that employee productivity does not decrease when they are on home office?

Unsustainability of the hybrid model

The hybrid model, namely a combination of working from home and physically in the office, is unsustainable at many companies, according to Laszlo Bock, former HR director at Google and current CEO of Humu. Bock suggests that for Google employees this is only the beginning, a transition period of three or five years maximum, after which employees will be required to go the office on a permanent basis.

Why should companies want to return to the old model? Bock claims the answer is simple: for many management-level employees with 20 or 30 years' experience of working in the office, it is an environment they are fully familiar with; they know how to navigate it well and effectively monitor and lead their subordinates in it.

Productivity and home office

On the other hand, management's conviction that physical presence at the workplace is the most effective model for a company's productivity goes against the findings of recent research focusing on this area, especially because of the Covid-19 pandemic. According to surveys, employees' overall productivity did not drop during remote working, even if, as Bock admits, the downside is that for many employees the line between work and personal life became blurred and maintaining productivity often meant working overtime or during weekends.

What is the ideal model?

According to Bock, the 3+2 hybrid model, i.e. three days working in the office and two days remotely, offers the best solution for both employees and employer. This model ensures adequate socialisation of employees, as well as providing them sufficient flexibility and the ability effectively to manage work and personal life. Bock advises companies not to force employees to return to the office, but rather to motivate them positively by offering benefits to office attendees, such as free food or training available only to those physically present in the office.

 

-mm-

    Google chce po zaměstnancích, aby se vrátili do kanceláře. Je to správně?

    Zaměstnanci společnosti Google se vrací do kanceláří. Alespoň částečně. Nově jsou teď povinni fyzicky docházet na pracoviště tři dny v týdnu. Jaké jsou vyhlídky pracovníků kanceláří? A je hybridní model prosazovaný společností Google správný, když výzkumy ukazují, že produktivita pracovníků se během práce z domova nesnižuje?

    Neudržitelnost tzv. hybridního modelu

    Tzv. „hybridní model“, tedy kombinace práce z domova a fyzicky z kanceláře, je podle Laszlo Bocka, bývalého HR ředitele společnosti Google a nynějšího CEO společnosti Humu, v mnoha firmách neudržitelný. Podle něj se například konkrétně u Googlu jedná o pouhý začátek a jakýsi přechodný stav, který vydrží maximálně tři roky až pět let. Poté se bude po zaměstnancích opět chtít, aby ze sta procent docházeli do kanceláře.

    A proč by měly firmy mít zájem na tom vracet se do původního prezenčního modelu? Podle Bocka je odpověď jednoduchá – pro řadu pracovníků na manažerských pozicích, kteří v kancelářích strávili 20 nebo 30 let, se jedná o familiární prostředí, se kterým jsou obeznámeni, ve kterém se umí pohybovat a ve kterém mohou efektivně monitorovat a řídit své podřízené.

    Produktivita a home office

    Přesvědčení managementu, že prezenční forma práce je ta nejefektivnější z hlediska produktivity firmy, ovšem odporuje zjištěním mnoha nedávných průzkumů, které se na toto téma zaměřily, především kvůli pandemii Covidu-19. Celková produktivita pracovníků se podle průzkumů během práce domova nesnížila. I když je podle Bocka pravda, že daní za to je, že u mnoha pracovníků došlo k rozostření hranice mezi soukromým a pracovním životem a udržení produktivity tak bylo často vykoupeno prací přesčas a prací o víkendech.

    Jaký je ideální model?

    Podle Bocka nabízí nejlepší řešení pro zaměstnance i firmy hybridní model 3+2. Tedy tři dny v kanceláři, dva dny práce z domova. Zajistí se tak adekvátní socializace zaměstnanců mezi sebou, ale zároveň se jim dostane i dostatečné flexibility a možnosti efektivně si uspořádat pracovní a soukromý život. Bock pak radí pracovníky nenutit k návratu do kanceláří násilím, ale spíše je pozitivně motivovat pomocí výhod pro prezenční pracovníky, jako občerstvení zdarma nebo koučování vyžadující fyzickou přítomnost zaměstnanců.

     

    -mm-

    Zdroj: Yahoo! Finance - finanční zpravodajství serveru Yahoo!
    Zobrazit přehled článků ze zdroje Yahoo! Finance