Learn to accept criticism: five tips on being more open to feedback

Naučte se přijímat kritiku: Pět tipů, jak být otevřenější vůči zpětné vazbě

For anyone’s personal development, it is essential they be able to perceive and accept feedback from those around them. This does not mean uncritical surrender or yielding whenever someone criticises us; rather, it involves the ability to recognise constructive criticism and take well-intentioned, albeit negative, feedback to heart, work with it, and use it for further growth. Here are five tips to help you become more open to feedback and use it effectively for personal development.

Actively seek feedback

As Forbes states, if you passively wait for feedback, you will most likely receive only the negative kind, and only from the loudest voices, who may even not always be right. It is better to ask for feedback. As a manager, you can regularly request feedback from subordinates, superiors and colleagues.

Try to obtain both negative and positive feedback

When asking others for feedback, encourage them to share not only what you could improve, but also what you are doing well. This way, you will know where to improve and which strengths are worth further developing.

Look for intersections between what others say and what you might already know about yourself

How can you tell which criticism is constructive? One key is identifying overlaps between external feedback and what you may subconsciously suspect about yourself. If you inwardly believe you are not very organised and several people confirm this, it is a clear sign that you should address the issue.

Focus on feedback points which different people repeat

Another way to identify truly relevant feedback is to notice which points (both positive and negative) keep recurring. If four different people praise you for the same thing, there is probably something genuine behind it. Especially valuable patterns are those identified by people who don't know one another and come from different backgrounds.

Don't take negative criticism too dramatically

Being told you are doing something wrong is no tragedy. You may receive a great deal of negative feedback, especially if you ask for it, yet still be doing a great job overall. Regard criticism as an opportunity and keep working on your development.

 

-mm-

 

    Naučte se přijímat kritiku: Pět tipů, jak být otevřenější vůči zpětné vazbě

    Pro osobní rozvoj kteréhokoliv člověka je zcela klíčové, aby dovedl vnímat a přijímat zpětnou vazbu, kterou dotyčnému poskytuje okolí. To neznamená, že jakmile nás někdo zkritizuje, že nekriticky přijmeme prohru a všechno vzdáme. Ale znamená to, že umíme rozpoznat konstruktivní kritiku a že si i dobře míněnou, ale negativní zpětnou vazbu umíme vzít k srdci, pracovat s ní a využít ji ke svému dalšímu rozvoji. Zde je pět tipů, jak být otevřenější vůči zpětné vazbě a jak ji efektivně využít pro svůj rozvoj.

    O zpětnou vazbu si aktivně říkejte

    Jak uvádí Forbes, pokud budete jen pasivně čekat na zpětnou vazbu, dost možná dostanete jen tu negativní. A to navíc jen od těch nejhlasitějších jedinců, kteří ne vždy nutně musí mít ve všem pravdu. O zpětnou vazbu je lepší si říkat. Jako manažeři máte možnost o zpětnou vazbu soustavne žádat své podřízené, nadřízené i kolegy.

    Snažte se získávat jak negativní, tak i pozitivní zpětnou vazbu

    Když žádáte své okolí o zpětnou vazbu, snažte se je motivovat k tomu, aby vám řekli nejen co byste podle nich mohli dělat lépe, ale i to, co vám naopak jde. Budete tak vědět, co vylepšit, ale i oblasti, v kterých vynikáte a které je dobré nadále rozvíjet.

    Najděte průsečíky mezi tím, co říkají ostatní a co vy sami o sobě možná podvědomě víte

    Jak poznat, která kritika je konstruktivní a která ne? Klíčem může být najít průsečíky mezi tím, co vám říká vaše okolí, a tím, co vy sami o sobě možná již víte nebo z čeho se „podezíráte“. Pokud podvědomě například tušíte, že nejste příliš organizovaní, a následně vám tuto domněnku potvrdí několik lidí z vašeho okolí, je určitě záhodno na tomto problému zapracovat.

    Vnímejte hlavně ty body zpětné vazby, které se u různých lidí opakují

    Dalším způsobem, jak rozpoznat skutečně relevantní zpětnou vazbu, je sledovat, které body (ať už pozitivní nebo negativní) se ve zpětné vazbě lidí kolem opakují. Jestliže vás za tu samou věc pochváli čtyři různí lidé, zřejmě na daném bodu něco doopravdy bude. Zvlášť hodnotné jsou shody mezi lidmi, kteří se neznají a kteří pocházejí z úplně jiných prostředí.

    Neberte negativní kritiku až příliš fatalisticky

    To, že vám někdo řekne, že něco děláte špatně, není žádná tragédie. Negativní kritiky můžete schytat spoustu, zvlášť když si o ni říkáte, ale i tak můžete odvádět skutečně dobrou a kvalitní práci. Berte negativní zpětnou vazbu jako příležitost a postupně pracujte na svém rozvoji.

     

    -mm-

     

    Zdroj: Forbes.com - prestižní americký časopis a web věnovaný obchodu
    Zobrazit přehled článků ze zdroje Forbes.com