Jak firmám škodí nízké finanční vzdělání zaměstnanců a chytré tipy ke změně

Proč byste měli zvyšovat finanční vzdělání svých zaměstnanců?

Také už jste se někdy zamýšleli, co vás škola vlastně naučila, a jak praktické tyto znalosti v životě jsou? Pojďme se podívat na zoubek vzdělání týkající se osobních financí. Je mi 38 let a osobně si na finanční vzdělávání v žádné škole nepamatuji. Co vy, měli jste větší štěstí?

Marek Grufík, Finly.cz

Možná si teď říkáte, že takové vzdělání přeci nepotřebujete, vždyť jste finančně gramotní. Kdo by si také přiznal, že je negramotný! Realita je však taková, že žijeme v domněnkách, jak pevně máme své finance pod kontrolou a svým penězům rozumíme.

Mít peníze pod kontrolou bohužel neznamená, když měsíčně s penězi vyjdeme nebo že měsíčně něco zbude. Problematika je mnohem složitější, a protože nás to nikdo neučil, tak ani nevíme rozsáhlost tohoto vědění. Nezbývá nám nic jiného, než se spolehnout na systém pokus omyl a učíme se tak za pochodu života.

Tento způsob učení je však nebezpečný a v mnoha známých případech i velice drahý. A co víc, nedotýká se jen lidí jako takových, ale významně dopadá i na zaměstnavatele. Momentů, kdy je finanční vzdělávání zaměstnanců přínosné známe z dosavadních zkušeností hned několik. Pojďme se podívat na 2 z nich a rovnou vám i poradím, jak je můžete využít v praxi. 

1. Využíváte nebo se chystáte ve vaší firmě využívat finanční benefity? 

Finanční benefity - finly.cz

Pokud ano, můžete pro takto poukázané příspěvky využít penzijní spoření nebo životní pojištění. Pro zaměstnavatele mají nesporné výhody, zvláště když jsou spuštěny plošně a využívá je většina nebo dokonce všichni zaměstnanci. Potenciál daňových úspor se navíc od 1.1.2017 ještě zvýšil a nyní můžete každému zaměstnanci přispět do některého z výše zmíněných produktů až 50 000 Kč za rok. Tyto příspěvky jsou ze zákona osvobozeny od platby sociálního a zdravotního pojištění a úspory pro vás můžou být opravdu zajímavé. 

Proč se vám však může tento daňově výhodný záměr velmi rychle rozplynout před očima? 

Protože zaměstnanci nemají zájem! Raději chtějí peníze do mzdy, aby je mohli utratit. Důvod neúspěchu prosazení finančních benefitů je opět jednoduchý a podruhé se dnes dotkneme finančního vzdělání. Jestliže lidem řeknete, že můžou využít finanční benefity, fungovat to nebude. Pokud jim vysvětlíte, proč jste daný program spustili, jak funguje, co jim přinese, a navíc zodpovíte jejich případné dotazy, dostaví se zcela jiný výsledek. 

Tip pro vás: Jak zvýšit zájem zaměstnanců o finanční benefity a firmě tak snížit mzdové náklady

Připravte jim příklady, kolik peněz jim zůstane, když si je nechají vyplatit ve mzdě. Porovnejte výši peněz s druhým příkladem, když si peníze budou spořit formou finančního benefitu na penzi. Přidat můžete také statistiku vývoje důchodů nebo obecně známý fakt, že bez vlastního spoření zcela určitě nestráví stáří dle svých představ.

Stačí se podívat, jak žije většina dnešních důchodců a ať se nám to libí nebo ne, v tomto ohledu bude úroveň života v penzi stále horší a horší. Ale jen v případě, pokud se 100% spolehneme na stát. Ti, kdo si vytvoří vlastní rezervu, si užijí stáří s úsměvem.

2. Trápí vás exekuce zaměstnanců? 

Stop exekucím - finly.cz

Pokud ne, gratuluji a držím vám palce, aby vás a vaše zaměstnance tyto případy obcházely velkým obloukem.

Jestliže ano, je s touto agendou spojena nepříjemná práce navíc. Nejvíce se s ní setkávám ve větších a velkých firmách, aby taky ne. Vždyť v roce 2016 bylo nařízeno 680 000 nových exekucí. Celkově pak bylo řešeno okolo 4,5 milionu exekucí, přičemž nejčastěji se u jednoho hříšníka sešlo najednou 3-5 exekučních příkazů. Vývoj tak můžeme považovat za stále více alarmující. 

Z oficiálních statistik také vyplývá, že více jak 50 % exekucí je na částky do 5 000 Kč. To je ale náhoda. Protože nejzákeřnější půjčky, které doslova vhánějí lidi do dluhových pastí jsou právě půjčky do výplaty. Možná je znáte, říkají si rychlé půjčky nebo mikropůjčky. 

Mám pro vás malý kvíz!

Pokud si půjdete vyřídit hypoteční úvěr (nově Spotřebitelský úvěr na bydlení), jakou byste očekávali roční úrokovou sazbu (RPSN)? Pokud k dnešnímu datu odhadujete hodnotou okolo 2,5 % ročně, máte naprostou pravdu. 

Jestliže si však půjčíte mikropůjčku do výplaty, jakou byste očekávali úrokovou sazbu? Na kurzech nejčastěji slýchávám 15 %, 20 %, 30 % nebo 50 %. Realita je ovšem mnohem smutnější. 

Úrokové sazby (RPSN) se mohou velmi často vyšplhat na hodnoty přes 1000 %, ale jsou případy, kdy dosahují i 10000 % a více. Těžko uvěřit, ale je to realita dneška. Pes je opět zakopaný ve finančním vzdělání. Zkuste si půjčit 1000 Kč na týden a vraťte 1150 Kč. Přepočítejte vše do ročního vyjádření (půjčka byla jen na týden) a dospějete k číslu, které vás zarazí do židle. 

Myslíte si, že by si někdo půjčil takto drahé peníze, kdyby o tom věděl? Nyní otázku otočím. Proč si podobné půjčky berou sta tisíce lidí a nemalá část z nich skončí v exekuci? Že by ta finanční gramotnost?!

Tip pro vás: Jak efektivně bojovat s exekucemi zaměstnanců

Ukažte zaměstnancům reálné příklady půjček a procenta, která platí, aniž by o tom věděli. Představte jim statistiky vývoje exekucí i následky, které s sebou přinášejí. Jednoduše je vzdělávejte a chraňte je proti nezdravému zadlužování.

Poukazujte na nebezpečí dluhových pastí a zdůrazněte, co můžou s jejich životem napáchat. Uchopte prevenci v podobě finančního vzdělávání jako efektivní nástroj v boji proti exekucím a ochraňte své zaměstnance i sebe samotné.

Ještě, než začnete, spočítejte si, kolik peněz stojí čas lidí, kteří u vás exekuce řeší a kolik vás bude stát prevence a ochrana zaměstnanců. Výsledek vás mile překvapí ve prospěch… však uvidíte sami.

2 chytré tipy na závěr

Nabídek finančního vzdělávání zaměstnanců je mnoho, ale jak vybrat to správné, které bude přínosné pro zaměstnance i vaši firmu?

  1. Než si někoho pustíte do firmy, nejprve si ověřte reference a vyzkoušejte si školení v malé pilotní skupině. Vyhnete se tak nákupu zajíce v pytli. Pokud se vám nebude provedení kurzu líbit, s klidem odmítnete a nespustíte ve firmě zbytečnou negativní vlnu. 
  2. Velmi dobře zvažujte nabídky kurzů zdarma. Proč? Ono je snad v dnešní době něco zdarma? Toto slovo je viditelnou indicií, která vás upozorňuje na možnost skrytého záměru nabídnout některý z finančních produktů. Tyto kurzy vám nijak nepomohou. Právě naopak!  

Přeji vám mnoho spokojených zaměstnanců, kteří si umějí řídit své finance, chápou výhody finančních benefitů a dobře si uvědomují nástrahy dluhových pastí i následky exekucí.